KLİNİK MÜHENDİSLİĞİ ARAŞTIRMA VE
UYGULAMA MERKEZİ’NİN TEMELİ ATILDI

      Hayırsever işadamları tarafından yaptırılıp Erciyes Üniversitesi’ne (ERÜ) bağışlanacak olan Klinik Mühendisliği Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin (ERKAM) temeli törenle atıldı. Erciyes Üniversitesi’nin 2010-2011 eğitim-öğretim yılı açılış törenine yetiştirilecek olan merkez faaliyete geçtiğinde, tıbbi cihazların bakım, onarım ve kalibrasyonlarının yanında yeni cihazlar geliştirilebilecek.

      25 Mart 2010 tarihinde hava muhalefeti nedeniyle ERÜ Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen törene Vali Mevlüt BİLİCİ, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin KELEŞTEMUR, Melikşah Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reşit ÖZKANCA, Kayseri Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Siyami BAŞOK, Kocasinan Belediye Başkanı Bekir YILDIZ, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ruhan DÜŞÜNSEL, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneler Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Kudret DOĞRU, Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Meclis Başkanı Nurettin OKANDAN, KAYSO Başkan Yardımcısı Hasan KARAMAN, Kayseri Ticaret Odası (KTO) Başkan Vekili Mustafa ERÇALIK, hayırsever işadamları Halit ÖZKAYA, Necmettin BAKTIR, Şahin ÖZBEK ve Fevzi MERCAN ile çok sayıda davetli katıldı.

      Törenin açılış konuşmasında Erciyes Üniversitesi Klinik Mühendisliği Araştırma ve Uygulama Merkezi (ERKAM) Müdürü Prof. Dr. Kenan DANIŞMAN, toplam bin 428 metre kare kapalı alan olarak inşa edilecek merkezin bodrum, zemin ve 1. kattan oluşacağını; bodrum katta atıl cihaz deposu, personel odası, eşanjör, gaz bağlantısı, seminer salonu ve galeri bağlantıları, zemin katta kalibrasyon merkezi, atölyeler, cihaz kayıt merkezi, arşiv, yedek parça depoları, 1. katta ise ARGE merkezleri, kütüphane, konferans salonu, çalışma odaları ve idare merkezinin bulunacağını belirtti. Prof. Dr. DANIŞMAN, “Hastanelerde kullanılan 20 bin civarında medikal cihaz var. Bu cihazların yüzde 90’ı dış ülkelerden satın alınan cihazlar. Bu da gösteriyor ki; tıbbi cihazda tam olarak dışa bağımlıyız. Fakat son yıllarda gerek tıbbi cihaz sektörü, gerekse sağlık alanında yaşanan gelişmeler hastanelerde küçük ölçekli de olsa tıbbi cihazlarla ilgili çalışma yapılmasını zorunlu kılıyor. Üniversitemizde 1990’lı yıllarda kurulması planlanan fakat gerekli alt yapının olmamasından dolayı ertelenen Klinik Mühendisliği Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin temelini bugün atıyoruz. Hayırseverlerimizin desteği ile kavuşacağımız bu merkez sayesinde Üniversitemiz, Türkiye’de ilk olarak Klinik Mühendisliği Araştırma ve Uygulama Merkezi ile de hizmet imkânı bulacak” dedi.

                                      “Çemberi daraltmak lazım”
Merkezi yaptıracak olan Metal Matris Sanayi A.Ş.'nin ortakları adına konuşma yapan hayırsever işadamı Halit ÖZKAYA ise, mühendislik ve tıbbı bir araya getirmenin gerekliliğine dikkat çekti. ÖZKAYA, “Biz sanayici olarak işlerimizde kullanmak için yüksek miktarlarda para ödeyerek aldığımız makinelerin sahipleri değil, adeta kiracıları durumundayız. Çünkü yeni aldığınız makineler belirli bir yıl çalıştıktan sonra eskimekte, makinenin tamiri ve yenilenmesi için yine dış ülkelere çok miktarda kaynak transferi yapmak zorundayız. Sadece bizim sektör için değil, sağlık sektörü için de aynı durum söz konusu. Hastanelerde kullanılan tıbbi cihazların büyük bir bölümü dışarıdan gelmekte ve belirli bir süre kullandıktan sonra tamiri ve yenilenmesi gerekmekte. İşte ülke olarak biz bu çemberi kırmak zorundayız. Tıp Fakültelerimizdeki hocalarımızın bilgilerini, Mühendislik Fakültelerindeki hocalarımızın bilgileri ile birleştirmeliyiz.
      Bunu nasıl sağlarız; Klinik Mühendisliği Araştırma ve Uygulama Merkezleri kurarak. Bizler işadamları olarak Erciyes Üniversitemize bağışlayacağımız bu merkezi, 2010-2011 eğitim yılı başına yetiştirme sözü veriyoruz” diye konuştu.

                                       “Rüyalarımın biri gerçek oldu”
Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin KELEŞTEMUR da, Klinik Mühendisliği Araştırma ve Uygulama Merkezi ile 20 yıllık rüyasının gerçekleştiğini kaydetti.
      Rektör Prof. Dr. KELEŞTEMUR, “Bugün çok önemli bir gün. Mutlu bir gün. Çünkü rüyalarımın biri gerçekleşti. Bu 20 yıl önce Londra’da çalıştığım hastanede hayalini kurduğum kişisel bir rüyamdı. Bu merkezi daha önce üniversitemize kavuşturmak isterdik, fakat üniversitemize bu merkez için gerekli altyapı yoktu. Bugün ise böyle bir merkezin kurulması için üniversitemizde gerekli altyapı oluştu. Hedefimiz üretmek, bilgi üretmenin yanında bilginin pratiğe dönüşmesini sağlamak. Türkiye’de ilk defa böyle bir merkez üniversitemiz bünyesinde kurulacak. Bu merkez tamamlandığında hastanelerde kullanılan tıbbi cihazların bakım, onarım ve kalibrasyonunun yanında, yeni cihazların geliştirilmesi sağlanacak. Bölgenin en önemli sağlık merkezi olan Üniversitemizde tıbbi cihazları mevcut kullanılan kaliteden daha iyi yaparsak, dış ülkelere de ihracatını yapma imkânımız olacak” diye konuştu.

      Konuşmaların ardından merkezin yapımını üstlenen hayırsever işadamları Halit ÖZKAYA, Necmettin BAKIR, Şahin ÖZBEK ve Fevzi MERCAN’a gümüş madalya takdim edildi. Daha sonra ise Mustafa Eraslan-Fevzi Mercan Çocuk Hastanesi’nin arka tarafındaki boş alana inşa edilecek merkezin temeli törenle atıldı.