“DÜNYA KOAH GÜNÜ” ETKİNLİĞİ
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ’NDE VATANDAŞLAR ÜCRETSİZ SOLUNUM FONKSİYON TESTİNDEN GEÇİRİLDİ
Erciyes Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde “Dünya Koah Günü” etkinliği düzenlendi. Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı tarafından gerçekleştirilen etkinlikte, vatandaşlar ücretsiz solunum fonksiyon testinden geçirildi.
20 Kasım 2013 Çarşamba günü Gevher Nesibe Hastanesi ana girişinde gerçekleştirilen etkinlik hakkında bilgiler veren Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nuri TUTAR, KOAH’ın nefes yollarında mikrobik olmayan bir iltihaplanmaya bağlı oluşan ilerleyici bir akciğer hastalığı olduğunu belirtirken, KOAH oluşumunda, tütün kullanımı, ev içi hava kirliliği (özellikle evlerde kullanılan odun, tezek, kök benzeri yakıtlardan çıkan duman), çeşitli gaz ve tozlara çevresel veya mesleki maruziyetin önemli risk oluşturduğunu kaydetti.
ÜLKEMİZDE 40 YAŞ ÜSTÜ HER 5 KİŞİDEN BİRİNDE “KOAH” MEVCUT
Yrd. Doç. Dr. TUTAR, “Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, KOAH tüm dünyada yaklaşık 50 milyon insanı etkilemekte ve her yıl 3 milyon kişi bu hastalık nedeni ile ölmektedir. Yine dünya sağlık örgütü 2030’da KOAH’ın tüm dünyada en önemli ölüm nedenleri arasında 3. sırada olacağını öngörmektedir. Ek olarak, son çalışmalar dünyada KOAH’lı hastaların ancak yüzde 25-50’sinin tanı aldığını göstermiştir. Türkiye verilerine göre ülkemizdeki en önemli ölüm nedenleri arasında 3. sırada olan KOAH’ın görülme sıklığı 40 yaş üstü yetişkinlerde yüzde 20’dir. Bir diğer deyişle toplumumuzda 40 yaş üstü her 5 kişiden birinde KOAH vardır. Oysa 10 KOAH hastasının sadece biri doktora başvurmuş ve doğru tanı alabilmiştir. Bu durumda, ülkemizde bulunan 3-5 milyona yakın KOAH'lı hastanın sadece 300-500 bini kendisinde hastalık olduğunu bilmektedir. Toplumun KOAH konusunda yeterli bilgiye sahip olmaması, hastalığın erken tanısını ve etkin tedavisini güçleştirmektedir. Oysa basit ve ağrısız bir test olan ‘nefes ölçüm testi’ ile kişinin KOAH olup olmadığı kolayca saptanabilmektedir” dedi.
ERKEN TANI ÖNEMLİ
Yrd. Doç. Dr. TUTAR, KOAH hastalığının tedavisinde erken tanının önemine de dikkat çekerken, sözlerini şöyle tamamladı:
“KOAH’ın erken tanısı, hastalığa bağlı sakatlık ve ölüm oranlarını azaltacaktır. Bu nedenle, 40 yaş üstü, sigara içmiş ya da içmekte olan veya meslek icabı ya da çevresel ortam gereği tozlu ortamlarda bulunan kişilerde müzmin seyirli öksürük, balgam ve nefes darlığı yakınmalarından en az birinin bulunması halinde kişinin bir göğüs hastalıkları hekimi tarafından görülüp ‘nefes ölçüm testini’ yaptırması gerekir.”
Erciyes Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikte kapsamında ayrıca vatandaşları KOAH hastalığı ile ilgili bilgilendirici broşürler dağıtıldı.

Dünya KOAH Günü 2013 Basın Bildirisi