ERÜ’ DE İLK KEZ KORDON KANINDAN KEMİK İLİĞİ NAKLİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri’nde ilk kez kordon kanından kemik iliği nakli gerçekleştirildi.

ERÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Pediatrik Kemik İliği Nakli Ünitesinde, bugüne kadar 32 kemik iliği nakli yapıldı. İlk defa Yüksel Oğuzhan SOYLU isimli hastaya ise kordon kanından kök hücre nakli yapıldı.
29 Mayıs 2012, Salı günü Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Toplantı Salonunda basın toplantısı ile bilgilendirme yapıldı. Toplantıya; Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Hakan POYRAZOĞLU, Hastaneler Başhekim Yardımcısı Doç Dr. İbrahim ÖZDOĞRU, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Türkan PATIROĞLU, Doç. Dr. Musa KARAKÜKCÜ ve Yrd. Doç. Dr. Ekrem ÜNAL ile hasta Yüksel Oğuzhan SOYLU ve babaannesi katıldı.

4,5 yıldır lösemi hastası olan 9 yaşındaki Yüksel Oğuzhan SOYLU’ya, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Pediatrik Kemik İliği Nakli Ünitesince, kardeşinin doğumu esnasında annesinden alınan kordon kanıyla kemik iliği nakli başarıyla gerçekleştirildi. Kemik iliği nakli Pediatrik Hematoloji-Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Türkan PATIROĞLU, Prof. Dr. M. Akif ÖZDEMİR, Doç. Dr. Musa KARAKÜKCÜ ve Yrd. Doç. Dr. Ekrem ÜNAL tarafından gerçekleştirildi. 7 ay önce dünyaya gelen Sıla SOYLU’nun kordon kanı ERÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Pediatrik Kemik İliği Nakli Aferez Ünitesi tarafından eksi 187 derece soğukta donduruldu. Uygun şartlar oluştuktan sonra kordon kanı, kemik iliği nakli yöntemiyle ağabeyi 9 yaşındaki Yüksel Oğuzhan SOYLU’ ya nakledildi. Hasta, 50 günlük tedavi sonrasında taburcu edildi.

Prof. Dr. Türkan PATIROĞLU yaptığı konuşmada, ünitenin ruhsat işlemlerinin tamamlanarak geçen yıl Nisan ayı itibarıyla çalışmalarına başladığını belirtti. Merkezlerinde şu ana kadar 32 kemik iliği nakli yapıldığını anımsatan PATIROĞLU, Yüksel Oğuzhan SOYLU'ya, kordon kanından kök hücre nakli yapılmasının ise ilk olduğunu belirtti.
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Musa KARAKÜKCÜ, yaptığı açıklamada,“Yüksel'e 4,5 yıl önce lösemi tanısı konuldu, tanı sonrasındaki dönemde hastalık ilaçlarla tedavi edildi. İki kez tekrarladı. Bu tekrardan sonra kemik iliği nakli yapmak istedik. Nakil içinde uygun verici yoktu. Sonradan bir kardeşi dünyaya geldi. Doğum sırasında kardeşinden kordon kanı alındı. Bu kordon kanı muhafaza edildi. Yüksel, uygun hale geldiğinde kordon kanı ile kemik iliği nakli yapıldı. 50 günlük süreçten sonra Yüksel taburcu oldu. İlk kontrolüne geldi. İyi gidiyor. Kardeşi ile de kordon kanı uyumu yüzde 100 uyumlu. Bu hastalığı bundan sonra inşallah tamamen atlatmış olur." dedi.
Mutlu olduğunu ifade eden Yüksel Oğuzhan SOYLU, şarkı söylemeyi de ihmal etmedi. En çok okula gitmeyi ve arkadaşlarıyla top oynamayı özlediğini belirten Yüksel, daha sonra hastaneden babaannesi ile ayrıldı.