ERCİYES ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANELERİ
ÇOCUK KARDİYOLOJİ BÖLÜMÜNDEN BAŞARILI BİR OPERASYON DAHA!

Doğuştan kalbi delik olan 11 aylık kız çocuğu,
hibrid anjiyo yöntemi ile sağlığına kavuşturuldu

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Çocuk Kardiyoloji bölümünde gerçekleştirilen başarılı bir operasyonla, doğuştan kalbi delik olan 11 aylık çocuk sağlığına kavuşturuldu. Dünyada yeni bir tedavi yöntemi olan Türkiye’de ise nadir olarak uygulanan hibrid anjiyo yöntemi kalbindeki deliğe amplatzer denen bir şemsiye yerleştirilen küçük Hira Nur ASLAN, hastaneden taburcu aşamasına geldi.

11 Eylül 2012 Salı günü Çocuk Hastanesi Anjiyo Ünitesi’nde düzenlenen basın toplantısında Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kazım ÜZÜM ile Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi NARİN, küçük çocuğun kalbine yönelik gerçekleştirilen operasyon ile ilgili bilgiler verdi.

Doğduğunda ventrikül denilen kalbin odacıkları arasında çok geniş bir delik olan küçük hastalarının bir aylıktan itibaren kilo alamama, beslenememe, erken yorulma ve sık zatürre geçirme gibi kalbindeki mevcut deliğe bağlı ağır kalp yetersizliği bulgularının bulunduğunu belirten Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi NARİN, şunları söyledi:
“Ventrikül dediğimiz bu geniş delik nedeniyle akciğere giden kan akımı çok fazla olduğundan ağır pulmoner hipertansiyon dediğimiz ciddi akciğer tansiyon yüksekliği gelişmişti. Bu durum hastaya 3 ay önce yapılan anjiyokardiyografiyle doğrulandı ve 3 ay önce hastaya akciğer tansiyonunun daha da yükselerek ölümcül boyutlara ulaşmaması için pulmoner bandlama dediğimiz ilk kapalı kalp ameliyatı uygulandı. Sonrasında hastanın kalbindeki deliğin kapatılması ve bu bandın kaldırılmasını içeren ikinci ve nihai ameliyatın olması gerekiyordu. Ancak hastanın kilosunun düşük olması (6,5 kg), kalp yetersizliği belirti ve bulgularının devam etmesi ve kalp defektinin çok büyük olması nedeniyle açık kalp ameliyatı bir takım riskler içeriyordu. Bunun yanında bu hasta için yapılacak açık kalp ameliyatı by-pass dediğimiz bir pompa aracılığıyla kalbin tamamen durdurularak yapılacak olmasıyla da gelişebilecek olası komplikasyonlar nedeniyle hastanın kalbindeki deliğe hibrid yöntemle amplatzer denen bir şemsiye yerleştirildi. Bu işlem ameliyathanede değil anjiyokardiyografi salonunda geçekleştirildi. Kalp damar cerrahları tarafından göğüs ön yüzü açıldıktan sonra pediyatrik kardiyoloji ekibi olarak çeşitli kateterler yardımıyla kalbi kesmeden delik içerisine uygun şemsiye cihazı yerleştirdik. Bu işlem çalışan kalpte gerçekleştirildiğinden dolayı açık kalp ameliyatının olası riskleri bertaraf edilmiş oldu.  Aynı seansta akciğere giden pulmoner damardaki band da kalp damar cerrahları tarafından kaldırıldı ve göğüs kapatıldı.”

Hastaya yapılan tüm bu işlemlerin yaklaşık 1,5 saat gibi çok kısa bir sürede bittiğine dikkat çeken Prof. Dr. NARİN, “Hastanın taburculuk işlemleri açık kalp ameliyatına göre daha erken tamamlandı. İşlem başarıyla gerçekleştirildi ve hastanın kalp ritmi normal seyretti. Dünyada yeni bir tedavi yöntemi olan ve Türkiye de nadir olarak uygulanan hibrid yöntemle kalp girişimleri ameliyat şansı olmayan ya da ameliyatı çok riskli olan, transkateter girişim için de çok küçük olan hastalarda ideal bir yöntem olup, ünitemizde toplam 3 hastaya başarıyla uygulanmıştır” dedi.

 Küçük çocuğun annesi doktorlara teşekkür etti

Açıklamanın ardından 11 aylık bebek Hira Nur ASLAN ile annesi Arife ASLAN tedavi gördüğü serviste ziyaret edildi. Ziyarette çocuğunu hayata döndüren doktorlara teşekkür eden anne Arife ASLAN, “Çocuğum durmadan ağlıyordu. Uyuyamıyordu ve bizde hayatını kaybedeceğini sandık. Erciyes Üniversitesi Hastanesine getirdiğimiz çocuğumuz yapılan tetkiklerin ardından ameliyata alındı. Prof. Dr. Nazmi NARİN öncülüğünde yapılan ameliyatla çocuğumuz yaşama döndü. Doktorların hepsine çok teşekkür ediyorum, çocuğumu sağlığına kavuşturdular” diye konuştu.