“KÜL BULUTLARI, ASTIM VE BRONŞİT ATAKLARINA YOL AÇABİLİR”

    Uzmanından astım, bronşit ve kalp hastalarına “kül bulutu” uyarısı!

       İzlanda’da yanardağ patlamasının ardından oluşan kül bulutlarının alçalması ve Türkiye’yi sarması durumunda kronik astım hastaları ile bronşiti olan çocuklarda hastalık ataklarına yol açabileceği kaydedildi. Havada partikül yoğunluğuna bağlı olarak sağlam kişilerin bile kül bulutlarından etkilenebileceğini belirten Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatma Sema OYMAK, “Kül bulutları ülkemize yerleşmesi durumunda kronik akciğer rahatsızlığı bulunanlar, kalp hastaları, bebekler ve küçük çocuklar dışarı çıkmamalı. Pencereler kapalı tutulmalı. Kronik akciğer hastaları günlük kullandıkları ilaçların dozunu artırmalı. Eğer zorunlu olarak dışarı çıkmaları gerekiyorsa, ağız ve burunlar mutlaka maske, eşarp ya da atkı ile kapatılmalı” dedi.
       Doç. Dr. Fatma Sema OYMAK, yaptığı açıklamada, İzlanda’da patlayan yanardağın oluşturduğu kül bulutlarının Türkiye’yi de sarması durumunda ciddi sağlık tehditlerine yol açabileceğini kaydetti.
       Doç. Dr. Oymak, “Yanardağ püskürmesinden çıkan kül bulutu, partiküller, değişik organik ve inorganik tozlar etrafa, atmosfere yayılmış durumda. Fakat toz bulutları çok yüksekte olduğundan şimdilik sadece uçak trafiğini etkiliyor. Toz bulutları ülkemizi sardığında, daha alt tabakalara indiğinde, yağmurla beraber aşağılara çöktüğünde kronik akciğer hastalarını bir şekilde etkileyecektir. Sağlam kişileri bile etkileme ihtimali var. Yani alerjik rahatsızlığı olanlar, kronik bronşit ve astım hastalığı olanlar, solunum yetmezliği çekenler, kalp hastalığı olanlar havadaki partikül yoğunluğundan mutlak etkilenecektir. Ülkemizde bu durum oluştuğunda risk durumundakiler mümkünse dışarı çıkmamalı ve pencerelerini kapalı tutmalılar. Dışarı çıkmak zorunda kalırlarsa da maske kullanmaları, bir eşarp ya da atkı ile ağız ve burunlarını kapatmaları gerekir. Ve hızla iç ortama girmeliler. Kül bulutları bebekleri ve küçük çocukları da etkileyeceğinden, kül bulutları geldiğinde çocukların dışarıda kalmasına ve oynamasına asla müsaade edilmemeli” dedi.
       Çapı 5 mikrondan küçük olan partiküllerin direkt olarak akciğerlerdeki alveollere ulaştığına dikkat çeken Doç. Dr. OYMAK, “Araçların egzozlarından çıkan dumanın bile havayı kirletmeye yettiği göz önünde bulundurulursa, egzoz gazından çok çok etkili olan yanardağdan çıkan partiküllerin atmosferi ciddi şekilde kirlettiğini söyleyebiliriz. Havadaki bu partiküller yağmurla temizlenebilir. Fakat yağmur uzun süre yağmalı” diye konuştu.
Akciğerlerde kalıcı hasarlara yol açabilir
       Patlayan yanardağa yakın yerleşim birimlerinde oturanların maruz kalınan partiküllü havayı soluma durumuna bağlı olarak akciğerlerinde kalıcı hasar oluşabileceğine dikkat çeken Doç. Dr. OYMAK, “Biz de böyle bir ihtimal yok. Çünkü ülkemiz patlayan yanardağa çok uzak mesafede. Fakat bizde hastalık ataklarına yol açabilir. Astım ve nefes darlığı çekenlerin, solunum yetmezliği bulunan hastaların şikâyetleri artabilir. Acil servislerin bu hastalarla dolmasına neden olabilir. Çocuklarda bronşit ataklarına yol açabilir. Bu yüzden kül bulutlarının havaya yerleşmesi durumunda dışarı mümkün olduğu kadar çıkmamanın yanında, kronik akciğer astım ve bronşit hastaları, günlük kullandığı ilaçlarının dozunu artırmalı, hatta tehlike geçtikten sonra bile iki hafta süreyle artırdığı dozda ilaçlarını kullanmaya devam etmeli” şeklinde konuştu.