ERÜ HASTANELERİNDE YENİ RADYOLOJİ CİHAZLARININ AÇILIŞI      YAPILDI

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Radyoloji Ünitesinde yeni hizmete giren Bilgisayarlı Tomografi (BT), Mamografi ve Ultrason cihazlarının açılışı yapıldı.

Gevher Nesibe Hastanesi Radyoloji Ünitesinde gerçekleştirilen açılış törenine ERÜ Rektörü Prof. Dr. Fahrettin KELEŞTEMUR, Melikgazi Belediye Başkanı Memduh BÜYÜKKILIÇ, ERÜ Tıp Fakültesi Hastaneler Başhekimi Prof. Dr. Kudret DOĞRU, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Hakan POYRAZOĞLU’nun yanı sıra çok sayıda öğretim üyesi ve hastane idarecisi katıldı.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim KARAHAN, hastanenin kendi imkânları ile temin edilen yeni Bilgisayarlı Tomografi (BT) cihazının Türkiye’de ilk defa Erciyes Üniversitesi Hastanelerine kurulduğunu belirterek, bu cihazın radyolojik görüntülemede kendilerine büyük kolaylık sağlayacağını kaydetti.

Prof. Dr. KARAHAN, “Yeni cihaz çekimde bir turda (0,5 saniyede) 640 kesit alabilmektedir. Bu kesitler 0,5 mm boyutunda, insan vücudundaki tüm damarsal yapıyı en ince detayına kadar gösterebilmektedir. Yeni BT cihazıyla, anjiyosuz koroner görüntüleme, periferik vasküler yapıların görüntülemesi, beyin anjiyografisi, kemik dansitometresi rahatlıkla yapılabilmektedir. Ayrıca bu cihazla rutin çekimler daha hızlı ve daha az x ışını dozuyla, daha önce BT cihazlarıyla verilen x ışını değerinin 3’de 1 ile yapılmaktadır” dedi.

1 SANİYEDE AKCİĞER TOMOGRAFİSİ, YARIM SANİYEDE
ANJİYOSUZ KALP DAMARLARI GÖRÜNTÜLENİYOR

Konuşmasında yeni BT cihazının radyoloji ünitelerinde hasta yoğunluğunu de azaltacağını ifade eden Prof. Dr. KARAHAN, “Yeni BT cihazı ile 1 saniyede akciğer tomografisi ve batın tomografisi, 0,5 (yarım) saniyede ise anjiyosuz kalp damarlarının görüntülemesi rahatlıkla yapılabilmektedir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından ise Rektör Prof. Dr. Fahrettin KELEŞTEMUR, Melikgazi Belediye Başkanı Memduh BÜYÜKKILIÇ, ERÜ Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Kudret DOĞRU, ERÜ Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim KARAHAN, Radyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa GÜLEÇ, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aytekin BESİM ile cihazın temin edildiği Japon Toshiba firmasının Ürün Pazarlama Müdürü Tadakazu KURAKAKE, açılış kurdelesini birlikte kesti.

Daha sonra davetliler, yeni BT cihazının çalışma özellikleri hakkında bilgiler aldı.