MEET BÖLGESEL EĞİTİM TOPLANTISI
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ’NDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

      Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı’nın ev sahipliğinde Girişimsel Kardiyolojide Mesleki Eğitim Etkileşim (MEET) Grubu tarafından, düzenlenen “Kompleks Kardiyovasküler Girişimlerde Tedavi Yaklaşımları” konulu bölgesel eğitim toplantısı, 27 Kasım 2010 Cumartesi günü Sabancı Kültür Sitesi’nde gerçekleştirildi.

      Erciyes Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, 9 Eylül Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Koşuyolu Kalp ve Araştırma Hastanesi, Sani Konukoğlu Hastanesi ve Florence Nightingale Hastanesi’nden 18 bilim adamının panelist olarak yer aldığı bölgesel eğitim toplantısına, çevre illerdeki hastanelerden çok sayıda kardiyolog katıldı.

      Toplantının açılış konuşmasını yapan Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman OĞUZHAN, kalp-damar hastalıklarının tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de ölüm nedenlerinin başında geldiğini söyledi. Bunun nedeninin damar sertliği olduğunu kaydeden Prof. Dr. OĞUZHAN, ''Damar sertliğinin birtakım risk faktörleri var. Yüksek tansiyon, şeker hastalığı, sigara ve yüksek kolesterol. Bunlar tüm dünyada belirlenmiş olan global risk faktörleri. Bu risk faktörlerinin kontrolü son derece önemli” dedi.

      Konuşmasında düzenlenen toplantının önemine de dikkat çeken Prof. Dr. OĞUZHAN, ''Bu toplantıda amacımız, bilim adamlarımızın deneyimlerini aralarında paylaşması ve güncel tedavi yöntemlerinin uygulamalı olarak gösterilmesi. Uygulamalar sırasında bölgemizdeki hekimlere bu konuda bilgi verilmesi” diye konuştu.

      09.00-17.00 saatleri arasında 4 oturumda gerçekleşen bölgesel eğitim toplantısında ERÜ Kalp Hastanesi Anjiyografi Salonu’ndan Sabancı Kültür Sitesi’ne canlı yayın gerçekleştirildi. Anjiyografi Salonu’ndan vakalara canlı yayınla balon ve stent işlemi uygulandı. Bu sırada salondaki deneyimli bilim adamlarının da fikirleri alındı ve girişimsel kardiyolojide yeni tedavi teknikleri uygulamalı olarak paylaşıldı.