ERÜ MERKEZ LABORATUVARINDA TANITIM TOPLANTISI YAPILDI

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Gülser-Dr. Mustafa Gündoğdu Merkez Laboratuvarında basına yönelik tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.
Tıp Fakültesi Hastaneler Başhekimi Prof. Dr. Kudret DOĞRU, Merkez Laboratuarı Müdürü Prof. Dr. Mehmet DOĞANAY ile laboratuvarın birim sorumlusu öğretim üyelerinin katıldığı toplantıda konuşan Başhekim Prof. Dr. DOĞRU, hayırsever Gülser-Dr. Mustafa GÜNDOĞDU çiftinin yaptırdığı ve 2008 yılında açılan merkez laboratuvarının dünya standartlarda hizmet verdiğini kaydetti.
Merkez Laboratuvarının gerek sahip olduğu donanım, gerekse akademik ve idari personeli ile Türkiye’nin sayılı merkez laboratuvarlarından biri olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. DOĞRU, “Burada başta serolojik, biyokimyasal, immünolojik ve hematolojik tetkikler olmak üzere birçok tahlil yapılıyor. Böylesine geniş kapsamlı laboratuvarların Kayseri’de ve Erciyes Üniversitesi’nde hizmet vermesi gurur verici bir olay. 2011 yılında 7 milyon testin yapıldığı bir merkez haline geldik. Dünya standartlarında kaliteli ve doğru sonuç veren bir laboratuvar hizmeti sunmaktayız. Bunun için de öğretim üyelerimiz ve personelimiz adına gururluyuz. Bu binayı yaptırarak üniversitemize ve Kayseri’ye kazandıran Gülser-Dr. Mustafa GÜNDOĞDU çiftine şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.
Gülser-Dr. Mustafa GÜNDOĞDU Merkez Laboratuvarı Sorumlusu Prof. Dr. Mehmet DOĞANAY ise, 6 ayrı laboratuvardan oluşan merkez laboratuvarında 24 saat hizmet verildiğini, mesai sınırının olmadığını söyledi.
Laboratuvarda çeşitli kalite kontrol sistemlerinin uygulandığını dile getiren Prof. Dr. DOĞANAY, “Toplam 5 hastanemizden, hastalara ait numuneler pnömatik sistemle merkezimize geliyor. Birçok tetkik el değmeden yapılıyor. Sonuçlar doğrudan bilgisayar ortamına aktarılıyor. Hastalar isterse internet üzerinden de barkod sistemi sayesinde sonuçları alabiliyorlar” diye konuştu.
İmmünoloji laboratuvarında akreditasyon çalışmalarının sürdüğüne dikkati çeken Prof. Dr. DOĞANAY, birkaç ay içinde uluslararası alanda tanınan bir laboratuvar haline geleceklerini kaydetti.
Toplantının ardından Merkez Laboratuarı Müdürü Prof. Dr. Mehmet DOĞANAY ile ünite sorumlusu öğretim üyeleri, gazetecilere laboratuvarları gezdirdi, ikramın ardından ise etkinlik son buldu.