AŞIRI KİLOLU MİNİK SÜMEYYE'Yİ ERCİYES üNİVERSİTESİ
TEDAVİ ETTİRECEK

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri’nde leptin hormonu eksikliği teşhisi konulan 33,5 kg ağırlığındaki minik Sümeyye, Erciyes Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi’nin ortak çalışması ile İngiltere’de tedavi edilecek.

        Dünyada nadir görülen hastalığa yakalanan ve bu yüzden sürekli kilo alan 2 yaşındaki Sümeyye’nin durumu ile ilgili bilgiler veren Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim KURTOĞLU, minik Sümeyye'de dünyada ender görülen hastalıklardan olan leptin hormonu eksikliği tespit edildiğini ve hormon eksikliğinin şişmanlığa neden olduğunu kaydetti. Leptin hormonu eksikliğinin beyindeki doyum oranını olumsuz etkilediğini ve insanda sürekli yemek yeme ihtiyacı doğurduğunu ifade eden Prof. Dr. KURTOĞLU, ''Vücutta leptin hormonu eksikse, beyine doygunluk hissi gitmez ve çocuk, birey sürekli yemek yemek ister. Böylece çocuk ya da birey aşırı derecede şişmanlar'' dedi.
Mustafa Eraslan ve Fevzi Mercan Çocuk Hastanesi’nde düzenlediği basın toplantısında Prof. Dr. Selim KURTOĞLU, Sümeyye'nin doğum kilosunun 3 kilo 300 gram olduğunu ancak ilerleyen zamanda Sümeyye’nin normal bir çocuktan daha hızlı kilo aldığını belirtti. 

        Prof. Dr. KURTOĞLU, ''Sümeyye’nin yaşına göre normal kilosunun 12 kilo gram olması gerekir. Fakat Sümeyye'de leptin hormonu eksikliği bulunduğu için akranlarının 3 katı ağırlığında. Sümeyye'nin acilen tedavi edilmesi gerekiyor. Sümeyye'nin 2 kardeşi daha var. Kardeşlerinden birinde de bu hastalıktan şüpheleniyoruz. Onu da araştıracağız'' diye konuştu.

        Sümeyye'de hastalığı fark ettikten sonra hemen İngiltere'deki Cambridge Üniversitesi'nin metabolizma bölümüyle temas kurduklarını anlatan Prof. Dr. KURTOĞLU, “Camridge Üniversitesi’nin metobolizma hastalıklarıyla ilgilenen bölümü ile kurduğumuz temas sonrasında minik Sümeyye’nin bu merkezde tedavi edilmesini kararlaştırdık. Sümeyye, İngiltere’de tedavi edilecek. Tedavisinin ardından minik Sümeyye, normal kilosuna dönecektir” dedi.
Türkiye’de şişmanlık önemli sorun
Türkiye'de şişmanlığın önemli bir sorun olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. KURTOĞLU, ''Türkiye, 1970'li yıllarda beslenme bozukluğu ile mücadele ediyordu. Günümüzde ise şişmanlıkla mücadele ediyor. Şişmanlık tehlikeli bir hastalıktır. Şişmanlık ileride karaciğer rahatsızlıkları, şeker hastalığı gibi hastalıkları doğurur'' diye konuştu. 

        Anne babalara çeşitli uyarılarda da bulunan Prof. Dr. KURTOĞLU, ''Çocukların hareketlerine dikkat edin. Yani çocuklarınızın hareketli olmasına, uyku düzenine, yani günde 8 saat uyumalarına özen gösterin. Günde 8 saatten az uyuyan çocuklarda şişmanlık görülür. Çocukları fast food'tan uzak tutun, 15 günde bir defa fast food yemelerine izin verin. Kola gibi içecekler yerine ayran içirin. Çocukların televizyon ve bilgisayar başında 2 saatten fazla zaman geçirmelerine izin vermeyin. Çünkü çocuklar hareketsiz kalıyor ve şişmanlıyor'' diye konuştu.
        Camridge Üniversitesi’nden Sümeyye’yi tedaviye hazırlamak için Erciyes Üniversitesi’ne gelen İngiliz hemşireler de, İngiltere’de uygulanan şişmanlık tedavisi ile ilgili bilgiler verdi.