DÜNYA SPİROMETRE GÜNÜ VATANDAŞLAR ÜCRETSİZ NEFES ÖLÇÜM TESTİNDEN GEÇİRİLDİ

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanesi’nde düzenlenen “Dünya Spirometre Günü” etkinliği çerçevesinde 200’ü aşkın vatandaş, ücretsiz nefes ölçüm testinden geçirildi.

27 Haziran 2012 Çarşamba günü Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı ile Türk Toraks Derneği’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği etkinlik çerçevesinde Gevher Nesibe Hastanesi ana girişine stant kuruldu. Burada vatandaşlar ücretsiz nefes ölçüm testinden geçirilirken, ölçüm sonuçlarını stantta görevli doktorlar inceledi.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nuri TUTAR, Dünya Spirometre Günü çerçevesinde gerçekleştirilen nefes ölçüm etkinliğinin aynı günde Dünyada 1000 ve Türkiye’de ise 30’u aşkın merkezde gerçekleştirildiğini belirterek, hastanelerine kurdukları stantta gün boyunca 200’ü aşkın vatandaşa ücretsiz nefes ölçüm testi yaptıklarını kaydetti.

Uzm. Dr. Nuri TUTAR, “Bu test, bir borunun içine güçlü olarak üflenerek yapılan, en fazla 10 dakika süren basit bir testtir. Özellikle 40 yaşın üzerinde olan, sigara içen, sık sık öksüren ve nefes darlığı çeken kişilerin mutlaka bu testi yaptırmaları gereklidir. Çünkü bu test ile ilerleyici bir hastalık olan kronik obstrüktif (tıkayıcı) akciğer hastalığına erken tanı koymak ve ilerlemesini önlemek mümkündür. Ayrıca astım hastalarının bir kısmı da bu testle teşhis edilebilmektedir. Bu test sonucu nefes değerleri düşük çıktığında, mutlaka göğüs hastalıkları uzmanına başvurulması gereklidir. Ayrıca bu gün nedeniyle, halkımıza spor yapmanın önemini de hatırlatmak isteriz. Spor tüm insanların sağlıklı kalması için önemlidir. Akciğer hastalarına, sağlığını yeniden kazanmaları için spor yapılması önerilmektedir” dedi.