Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanelerine
yeni radyolojik görüntüleme cihazları alındı

Hastaneye yeni kurulan ileri teknoloji nöroanjiyo cihazı sayesinde beyin damar hastalıklarının teşhis ve tedavisi daha kolay

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Erişkin ve Çocuk Radyoloji Ünitelerine yeni görüntüleme cihazları alındı. Hastane imkanları ile temin edilerek erişkin radyoloji ünitesine kurulan Flat Dedektör Biplan Anjiyo (Nöroanjiyo) cihazı, normal iki anjiyo ve bir tomografi cihazının yaptığı işlemleri tek başına yapabildiği gibi, beyin damar hastalıklarının tedavisinde hekimlere büyük kolaylık sağlıyor. Öte yandan Çocuk Radyoloji Ünitesinin iç mekanı tamamen yenilenerek çocuklar için daha uygun ortama kavuşturuldu, üniteye Türkiye’de sadece tek merkezde olan 70 cm magnet açıklığına sahip yeni MR cihazı kuruldu. Yeni MR cihazı sadece çocuk hastaların görüntülenmesinde değil, aşırı kilolu olup ta normal MR cihazına giremeyen hastaların çekimlerinde de kullanılıyor.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri erişkin ve çocuk radyoloji ünitelerinde yeni cihazlar düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı. Toplantıya, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdulhakim COŞKUN, Tıp Fakültesi Hastaneler Başhekimi Prof. Dr. Kudret DOĞRU, Radyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim KARAHAN, Radyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Halil DÖNMEZ ve Çocuk Radyoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali YIKILMAZ katıldı.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim KARAHAN, Türkiye’de İstanbul, Ankara, İzmir gibi sayılı büyükşehirlerde bulunan biplan anjiyo cihazının, hastaya yapılan işlemlerin daha hızlı ve daha az ilaçla (kontrast madde) yapılmasını sağladığını kaydetti.
Prof. Dr. KARAHAN, “Kayseri’de sadece hastanemize kurulan biplan anjiyo cihazı, girişimsel radyolojide bizlere büyük kolaylık sağlamakta” dedi.

Cihazın teknik özellikleri hakkında bilgiler veren Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Halil DÖNMEZ ise, “Son teknoloji biplan anjiyo cihazı, normal iki anjiyo cihazı ile bir tomografi cihazının birleşiminden oluşan donanıma sahip bir cihaz. Aynı anda 2 ayrı açıdan farklı görüntü çekebilmekte ve aldığı 3 boyutlu görüntülerle beyin damar hastalıklarının tanı ve tedavisinde büyük kolaylık sağlamakta. Yeni cihazla beyin kan akışının hızı ve miktarı kolayca belirlenmekte. Cihazın tomografi özelliği ile hasta anjiyo masasından hiç kaldırılmadan beyin kanaması kontrolü yapılabilmekte ve sonrasında yapılacak tedavi işlemleri daha kolay ve sağlıklı yönlendirilebilmekte. Normal bir anjiyo ile 45 dakikada yapılan bir beyin anjiyo işlemi bu cihazda 15-20 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmekte. Ayrıca bu biplan anjiyo cihazında, MR ve tomografi cihazlarında alınmış kesitsel görüntüler cihazın kendi anjiyo çekimleri ile birleştirilerek, beyin damar hastalıklarının cerrahi tedavisinde klavuz (navigasyon) özelliği sağlanmakta” dedi.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Kudret DOĞRU da, hastane imkanları ile temin edilen ve yaklaşık 1 milyon avroya mal olan biplan anjiyo cihazının hastanelerinde faaliyete başladığını, cihazın resmi açılışını ise önümüzdeki haftalarda yapmayı planladıklarını kaydetti.

Çocuk Hastanesi’ne 70 cm magnet açıklığına sahip MR cihazı kuruldu

Hastanelerinde radyolojik görüntülemede cihaz ataklarının bununla bitmediğini ifade eden Başhekim DOĞRU, Çocuk Hastanesi Radyoloji Ünitesi’ne de Türkiye’de sadece tek merkezde olan 70 cm magnet açıklığına sahip son teknoloji MR cihazı kurduklarını söyledi.

Başhekim DOĞRU, “MR çekiminde hastanın içerisinde girdiği alan olan magnet alanı açıklığı 70 cm olan bu yeni cihaz diğer MR cihazlarına nazaran 10 cm daha geniş. Yeni MR cihazını bu özelliğiyle, sadece çocuk hastalarımızın değil, aşırı kilolu olup ta normal MR cihazına giremeyen hastaların çekimlerinde de kullanıyoruz. Ayrıca açık MR olarak da nitelendirilen bu yeni cihaz, kapalı alan fobisi olup ta MR çektirmekten kaçınan hastaların bu sıkıntısını giderecek şekilde tasarlanmış bir cihazdır” diye konuştu.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Radyoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Abdulhakim COŞKUN, yeni MR cihazı alımıyla birlikte ünitelerinin iç çehresini tamamen yenilediklerini kaydetti.
Prof. Dr. COŞKUN “Çocuk Radyoloji Ünitemizin iç planının yenilenmesi için üniversitemizde bütün öğrencilerin katılabildiği ödüllü proje yarışması düzenledik. Bu yarışmayı mimarlık fakültesinden katılan öğrencilerin hazırladıkları proje kazandı. Daha sonra ödül kazanan projeyi hayata geçirdik. Bir süre devam eden inşaatın ardından Çocuk Radyoloji Ünitesinin iç mekanı tamamen yenilenmiş oldu. Ünitenin iç duvar dekorasyonu ise Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri tarafından değiştirildi. Ünitenin duvarları çocuklar tarafından çok sevilen çizgi film kahramanlarının resimleri ile donatıldı. Bu çalışmaları Çocuk Dostları Derneği ile birlikte yaptık. Böylelikle Çocuk Radyoloji Ünitemiz çocuklar için daha uygun ortam haline getirildi” şeklinde konuştu.