ORGAN BAĞIŞI HAFTASI ETKİNLİĞİ
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Hastaneler Organ Nakli Sorumlusu Prof. Dr. Zeki YILMAZ, ülkemizde beyin ölümle hastadan organ naklinin çok düşük oranda olduğunu belirterek, vatandaşlara organ bağışı çağrısında bulundu. Prof. Dr. YILMAZ, “Bağışlanmayan organlar toprak olmasın, yeni bedenlerde can bulsun” dedi.
3-6 Kasım Organ Bağışı Haftası etkinlikleri çerçevesinde ERÜ Gevher Nesibe Hastanesi girişinde Organ Bağış Standı kuruldu. ERÜ Tıp Fakültesi Hastaneleri Organ Nakli ve Koordinasyon Merkezi tarafından kurulan ve İl Sağlık Müdürlüğü’nün de destek verdiği stantta; ERÜ Tıp Fakültesi Hastaneleri Organ Nakli Sorumlusu Prof. Dr. Zeki YILMAZ ile İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Mustafa YILMAZ basın toplantısı düzenledi.
Prof. Dr. Zeki YILMAZ, organ bağışının önemine değindi. Beyin ölümü gerçekleşen hastaların organlarının bağışlanmaması durumunda bağışlanmayan organların toprak olduğunu kaydeden Prof. Dr. YILMAZ, "Bir tarafta beyin ölümlü hastaların organları bağışlanmıyor, bu organlar toprak oluyor, ama öbür taraftan da zorunluluktan dolayı hastanın hayatını kurtarmak için hayatta ki sağlıklı kişilerin organların bağışı yoluyla hastaların hayatı kurtarılmaktadır. Bu çok üzücü bir durumdur. Beyin ölümlü hastaların organları bağışlandığı takdirde en az 6-7 tane nakil bekleyen hasta şifa bulmaktadır. Şifa vermektedir. Hastayı normal yaşantısına dönüştürmektedir ve bu hastanın organları bu nakil yapılan kişilere can vermektedir. Dolayısıyla ülkemizde organ bağışının mutlaka arttırılması gerekir. Bu konuda yapılacak gayretler karşılığını bulması gerekir” dedi.
Organ bağışının dini açıdan da bir sakıncası olmadığını dile getiren Prof. Dr. YILMAZ, "Vatandaşlarımız arasında bir ön yargı var. Acaba organ bağışı ve naklinin dinimiz yönünden bir sakıncası var mı? Bu soru 1979 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından cevaplandırıldı. Din İşleri Yüksek Kurulu, organ bağışı ve nakli konusunda dinimiz açısından kesinlikle herhangi bir engel olmadığını söyledi ve Maide Suresi’nin 32. ayetini referans olarak gösterdi" diye konuştu.
İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Mustafa YILMAZ ise, organ bağışının artırılması için çalışmalar yürüttüklerini söyleyerek, "Ülkemizde organ bağışını çok düşük seviyede olduğunu ama bunları artırmak için çabalar sarf edilmektedir. Sağlık Müdürlüğü olarak Erciyes Üniversitesi ile ortak çalışmalar yürüterek, vatandaşlarımızı organ bağışı konusunda daha da bilinçlendirmek için çaba sarf ediyoruz" şeklinde konuştu.
Toplantının ardından stant görevlileri, vatandaşlara organ bağışı konusunda bilinçlendirici broşürler dağıttı.