ORGAN BAĞIŞI PANELİ
TÜRKİYE’DE MİLYON NÜFUS BAŞINA
ORGAN BAĞIŞÇISI DÜŞÜYOR

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Tıp Fakültesi Hastaneleri Organ Nakli Sorumlusu Prof. Dr. Zeki YILMAZ, Türkiye’de beyin ölümlü hastadan organ bağışı oranının düşüklüğünden yakındı. Prof. Dr. YILMAZ, “İspanya'da her 1 milyon kişiye 35 organ bağışçısı bulunurken, ülkemizde bu rakam, 1 milyon kişiye 3,5 organ bağışçıdır. Yani İspanya'nın onda biri kadar bağışçımız var" dedi.

Erciyes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencileri tarafından sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde “Organ Bağışı Konusunda Ne Kadar Bilinçliyiz?” konulu panel düzenlendi.
16 Mayıs 2014 Cuma günü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen panele Rektör Prof. Dr. Fahrettin KELEŞTEMUR, İl Müftü Yardımcısı Mustafa AÇIKALIN, Avukat Erhan EĞİLMEZ, Prof. Dr. Zeki YILMAZ, Yrd. Doç. Dr. Adnan BAYRAM ve öğrenciler katıldı.
Rektör Prof. Dr. Fahrettin KELEŞTEMUR, panelin açılış konuşmasında, Soma'da meydana gelen maden faciasında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, kederli ailelerine ise başsağlığı ve sabır diledi. Organ bağışının önemine dikkat çeken Rektör KELEŞTEMUR, "Organ nakli, hastalıkların tedavisinde son derece önemli bir konu. Fakat ülkemizde çeşitli gerekçelerle, organ bağışı az yapılıyor. Bu durum ise organ nakli bekleyen hastaları zor durumda bırakıyor. O yüzden organ bağışı konusunda herkesin bilinçli olması gerekiyor" diye konuştu.
Rektör KELEŞTEMUR’un konuşmasının ardından panele geçildi. Panelin ilk konuşmacısı Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Tıp Fakültesi Hastaneleri Organ Nakli Sorumlusu Prof. Dr. Zeki YILMAZ, organ bağışında önemli olanın beyin ölümlü hastadan bağış yapılması iken Türkiye’de canlıdan organ bağışının daha fazla olduğunu söyledi ve “Avrupa ülkelerine göre beyin ölümlü hastadan organ bağışı konusunda oldukça yetersiz bir orana sahibiz” dedi.
Konuşmasında “Organ, eczaneden parayla satın alınabilecek bir ilaç değil. Organ bağışının artması için insanlarımızdaki organ bağışı duygusunun, duyarlılığının artması gerekiyor. Ateş düştüğü yeri yakar. Organ nakli bekleyen kişilerin yerine kendimizi koymamız gerekiyor" diyen Prof. Dr. Zeki YILMAZ, "Son dönem karaciğer yetmezliğinin en önemli nedeni, bulaşıcı sarılık dediğimiz Hepatit B ve Hepatit C enfeksiyonuna bağlı siroz hastalığı. Bunun yanında maalesef günümüzde yalanın adı reklam oldu. Bol miktarda televizyonda, radyoda ve basında 'ot-çöp' olarak tarif ettiğim, yapma ilaçlar her derde deva gibi gösteriliyor ve vatandaş bunun çok farkında değil. Nasıl yapıldığı, ne olduğu bilinmeden bu reklamlara kanarak alınan yapma ilaçlar ve karışımlara bağlı olarak çok sayıda hasta son dönem karaciğer yetmezliğine girmekte. Bu yapma karışımlar karaciğer yetmezliğinin şu anda en önemli sebebidir. Yeterli organ bulunamıyor zaten. Diğer hastalıklara bağlı organ yetmezliği oluşuyor ama bunun yanında biz kendi elimizle kendi paramızla kendi kendimizi hasta ediyoruz. Bunlara dikkat edilmesi gerekiyor" diye konuştu.
"Canlıdan nakil çözüm değil"
Organ bağışında asıl olanın beyin ölümlü hastadan organ bağışı olduğunu canlıdan nakillerin yeterli olmadığını kaydeden Prof. Dr. YILMAZ, "İspanya'da her yıl 1 milyon nüfus başına 35 beyin ölümlü hastanın organı bağışlanıyor. Her beyin ölümlü hasta en az 6 organ nakli bekleyen kişiye hayat veriyor. Ülkemizde ise 1 milyon nüfus başına her yıl 3,5 beyin ölümlü hastanın organları bağışlanmaktadır. 81 vilayetimiz var ama bunların ancak üçte birinde beyin ölümlü hastaların organları bağışlanıyor. Üçte ikisinde hiçbir bağış yapılmıyor. Ülkemizde en fazla bağış sahil kesimindeki illerde yapılıyor. Ankara'nın doğusunda maalesef organ bağışı yapılmıyor. Her geçen gün organ nakli bekleyen hastaların sayısı artıyor, biz de organ nakli beyin ölümlü hastalardan yapılmadığı için canlıdan nakil yapmak zorunda kalıyoruz" şeklinde konuştu.
Panelin diğer konuşmacıları Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Adnan BAYRAM, organ bağışında beyin ölümü, İl Müftü Yardımcısı Mustafa AÇIKALIN ve Avukat Erhan EĞİLMEZ ise organ bağışının dini ve hukuki boyutu hakkında bilgiler verdi.
Soru-cevabın ardından panel sona erdi.