ORGAN BAĞIŞI HAFTASI
GEVHER NESİBE HASTANESİ’NDE
ORGAN BAĞIŞI STANDI KURULDU

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanesi’nde “31 Ekim – 6 Kasım 2011 Organ Bağışı Haftası” münasebetiyle organ bağışı bilgilendirme standı kuruldu. Vatandaşlara organ bağışının öneminin anlatıldığı ve organ bağışıyla ilgili broşürlerin dağıtıldığı stantta ayrıca organ bağış gönüllülerinin kayıtları alındı.

Stantta gazetecilere açıklamalarda bulunan Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Organ Nakli Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Zeki YILMAZ, halkı bilgilendirmek, bilinçlendirmek ve organ bağışı konusunda kamuoyu oluşturarak, ülkedeki bağışlanan organ sayısını artırmak için böyle bir çalışma yaptıklarını söyledi. Türkiye’deki organ bağışının yetersiz olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. YILMAZ, geçen yıl ülkemizdeki 81 ilden sadece 9'unda beyin ölümü gerçekleşen vatandaşların organlarının bağışlandığını belirterek, bu rakamın çok düşük olduğunu kaydetti.

                   En fazla organ bağışı İspanya’da yapılıyor
Prof. Dr. YILMAZ, “Dünyada en fazla organ bağışı İspanya'da yapılıyor. İspanya'da yılda 1 milyon nüfusa 30 beyin ölümlü hastanın organı bağışlanırken, ülkemizde 1 milyon nüfus başına 3 beyin ölümlü hastanın organları bağışlanıyor. Ülkemizde, organ bağışı azlığı nedeniyle, organ nakli sırasında bekleyen pek çok hasta da nakil olamadan kaybediliyor. Organ bağışındaki azlık, ülkemizde yapılan organ nakillerinin sayısını da azaltmaktadır. İşte bu organ nakli haftasıyla biz halkımızın bu konuya dikkatini çekerek Türkiye'de düşük olan organ bağışını artırmayı amaçlıyoruz” dedi.

Geçen yıl Türkiye'de sadece 9 ilde, beyin ölümü gerçekleşmiş hastaların organlarının bağışlandığını bildiren Prof. Dr. YILMAZ, "Geri kalan 72 ilin hiçbirinde, beyin ölümlü hastaların organları bağışlanmadı. Bu 72 ilin içinde Kayseri de var" diye konuştu.

                      Kayseri organ bağışında sınıfta kaldı
Kayseri'nin maddi hayırseverlikte Türkiye'nin lideri konumunda olduğunu ifade eden Prof. Dr. Zeki YILMAZ, "Kayserili hayırseverler, maddi bağış konusunda en büyük yardımı yapmaktadırlar ve bununla da övünülmektedir. Ancak maalesef organ bağışında ise Kayseri sınıfta kalmıştır. Geçtiğimiz yıl Kayseri'ye, 4'ü böbrek ve biri de karaciğer olmak üzere 5 bağışlanmış organ geldi ve bunlar, merkezimizde sıra bekleyen Kayserili hastalara nakledildi. Ancak Kayseri'den 1 tane bile beyin ölümlü hastanın organları bağışlanmadı" şeklinde konuştu.

Beyin ölümlü hastaların organ bağışı konusunda Türkiye ortalamasının 1 milyon nüfusta 3 olduğunu yineleyen Prof. Dr. YILMAZ, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Kayseri'nin nüfusunun 1 milyon olduğu düşünülürse, en azından Türkiye ortalamasını yakalamasını ve yılda en az 3 tane beyin ölümlü hastanın organlarının bağışlanmasını hedefliyoruz. Bu 3 beyin ölümlü hastanın organları, 18-20 tane organ nakli bekleyen hastaya hayat vermek demektir. Çünkü 2 böbrek, kalp, akciğer, karaciğer, pankreas, ince bağırsak, gözü dikkate aldığımızda, bir beyin ölümlü hastanın organları, 9 organ nakli bekleyen hastada can bulmaktadır. Kayserili vatandaşlarımızın, beyin ölümü gerçekleşen yakınlarının organlarının bağışlaması çağrısında bulunuyoruz. Kimin başına ne zaman ne geleceği belli olmaz."