SAĞLIKTA ŞİDDETE “PANİK BUTONLU” ÖNLEM

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri’nde sağlık personeline yönelik şiddeti önleme çalışmaları çerçevesinde bilgisayarda “PANİK BUTON” uygulaması başlatıldı.

Hastanede tüm çalışanların sözlü veya fiziksel saldırıya uğradığı durumlarda “Beyaz Kod“ çağrısını başlatmaları için Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (HBYS) tüm modüllerine “PANİK BUTON” uygulaması eklendi. Uygulama ile hastane personeli ihtiyaç duyduğu durumlarda panik butonuna tıklayarak “Beyaz Kod” çağrısını başlatmakta ve Hastane Güvenlik Birimi HBYS üzerinden anında bildirimi alan güvenlik görevlileri ise, derhal bildirim yapan personelin birimine intikal etmektedir.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Kudret DOĞRU, son yıllarda sağlık görevlilerine yönelik şiddet eylemlerine karşı bir kısım önlemler geliştirdiklerini belirterek, panik butonunun bu önemlerden biri olduğunu söyledi.

Başhekim DOĞRU, “Daha önce sağlık personeline yönelik şiddet eylemlerine karşı Beyaz Kod uygulaması başlatmıştık. Bu uygulamada hastane personelimiz kendisine yönelik herhangi sözlü ve fiziksel saldırı durumunda ‘11155’ numaralı telefonu arayarak ‘Beyaz Kod’ çağrısı başlatıyor ve anında güvenlik görevlilerimiz olaya müdahale ediyordu. Biz bu uygulamayı daha da geliştirerek ‘panik botunu’ uygulamasını devreye soktuk. Bu uygulama sayesinde hastane personelimiz, telefonla çağrı yapamayacağı durumlarda bilgisayarlarında açık olan HBYS programındaki panik butonuna tıklayarak güvenlik görevlilerinin anında olaya müdahale etmesini sağlıyor. Bu sayede hastane personelimiz, hasta ve hasta yakınının, kendisine veya yanında çalışan arkadaşına yönelik herhangi bir sözlü veya fiziksel saldırısı durumunda, güvenlik görevlilerini en kısa sürede harekete geçirmiş oluyor” dedi.