PASİF SİGARA İÇİCİLİĞİ ARAŞTIRMASINA ABD’DE EN
İYİ POSTER ÖDÜLÜ VERİLDİ

      Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı doktorları tarafından yapılan pasif sigara içiciliğinin kan pıhtılaşmasına üzerine etkileri konulu araştırmaya Amerikan Kardiyoloji Kongresi tarafından en iyi poster ödülü verildi.
      Sağlıklı kişilerde pasif sigara içiciliğine maruz kalmanın ortalama trombosit hacmi üzerine etkisi isimli araştırması ile dünyadaki en büyük kardiyoloji kongrelerinden olan Amerikan Kardiyoloji Kongresi tarafından birincilik ödülüne layık görülmelerinin çok sevindirici olduğunu belirten Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman OĞUZHAN, sigaranın başta akciğer kanseri olmak üzere birçok kanser türünden, kalp krizinden ve kalp damar hastalıklarından sorumlu olduğunu kaydetti. Prof. Dr. OĞUZHAN, “Pasif sigara içicileri de sigara tiryakileri ile kalp krizi ve felç riski ile karşı karşıyadır. Çünkü sigara dumanı damar içerisinde plak oluşumuna neden olmakta. Damar içerisinde çatlayan plaklar ise kalpte kalp krizine, beyinde ise felçlere neden olmaktadır. Bu yüzden aktif, pasif, bütün sigara içicilerini sigaradan uzak durmaya çağırıyoruz” dedi.

      4-6 Nisan 2011 tarihlerinde toplanan Amerika Kardiyoloji Kongresi tarafından en iyi poster ödülüne layık görülen anabilim dallarının sigara araştırması hakkında da bilgiler veren Prof. Dr. OĞUZHAN, “2010 yılında yapılan araştırma için hastanemizde özel bir oda dizayn edildi ve bu odada sigara dumanı oluşturuldu. Odadaki sigara dumanının miktarı özel bir cihaz yardımı ile ortamdaki karbonmonoksit gazı ölçülerek tespit edildi. Buna göre gruplardan biri düşük yoğunluklu sigara dumanına, diğeri orta yoğunlukta sigara dumanına ve bir diğeri de yüksek yoğunlukta sigara dumanına 120 dakika ile maruz bırakıldı. Sigaralı ortamdayken bu bireylerden 30. dakikada, 60. dakikada, 90. dakikada ve 120. dakikada kan örneği alınarak, kandaki pıhtılaşma hücrelerinin durumuna bakıldı. Çalışma sonunda gözlendi ki; yoğun sigara dumanına maruz kalanlarda henüz 30. dakikada kandaki pıhtılaşma hücrelerinin büyüklüğünün arttığı dolayısıyla aktive olduğu ve 120. dakika sonunda oldukça yüksek değerlere çıktığı görüldü. Daha düşük yoğunlukta sigara dumanına maruz kalanlarda ise bu yükselme 60. dakikada başladı ve giderek arttı" ifadelerini kullandı.