POZİTRON EMİSYON TOMOĞRAFİSİ (PET-BT) AÇILIŞ TÖRENİ

        Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı bünyesinde kurulan Pozitron Emisyon Tomografisi (PET-BT) 29 Aralık 2009 tarihinde ünitede düzenlenen tören ile hizmete açıldı.
        Açılış törenine Kayseri Valisi Mevlüt BİLİCİ, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin KELEŞTEMUR, Eski Rektör Prof. Dr. Cengiz UTAŞ, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ruhan DÜŞÜNSEL, Melikgazi Belediye Başkanı Memduh BÜYÜKKILIÇ, Talas Belediye Başkanı Rifat YILDIRIM çok sayıda Öğretim Üyesi ve personel katıldı. Açılış sonrası üniteyi gezen Vali Mevlüt BİLİCİ Nükleer Tıp Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mustafa KULA’ dan cihaz hakkında bilgi aldı. Cihazın sadece Kayseri'ye değil bölgedeki yaklaşık 5 milyon kişiye hizmet vereceğini kaydeden KULA, bu cihaz olmadığı için hastalarının Ankara, İstanbul gibi illere gidip cihaza girmek zorunda kaldıklarını söyledi. Organ ve dokuların fonksiyon ve metabolizmalarındaki değişiklikleri anatomik detaylarla birlikte gösterdiğini belirten Doç. Dr. KULA, özellikle onkolojide tümörün saptanması, derecesinin belirlenmesi, tedaviye yanıtın değerlendirilmesi, tekrarlama şüphesi ve tümörün kötü huylu olup olmadığıyla alakalı en sağlıklı bilginin alınabileceğini söyledi. Cihazın tek bir görüntüde vücudun tüm alanlarını üç boyutlu incelediğini, hastalık hakkında birçok tıbbi bulguların tespit edilebileceğini, günde onbeş, yılda ortalama üçbin beşyüz hastaya hizmet vermeyi hedeflediklerini söyledi.
        Kayseri Valisi Mevlüt BİLİCİ, özellikle kanser hastalıklarının teşhis ve tedavisinde çok büyük öneme sahip olan cihazın şehrimize kazandırılmış olmasından dolayı mutlu olduklarını ifade etti.

      PET - BT NEDİR?