TÜRKİYE’NİN EN KAPSAMLI “PNÖMATİK TÜP TAŞIMA SİSTEMİ” ERÜ HASTANELERİNDE
         Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri genelinde kullanılan Pnömatik Tüp Taşıma Sistemi’nin, kapsamı ve kullanımı açısından Türkiye’de enbüyük ve Avrupa’da ise ilk 100 hastane uygulamasından biri olduğu belirtildi.

         Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Kudret DOĞRU, 7 Temmuz 2006 tarihinde faaliyete geçen sistemin hastaneler arası mevcut geçişlere uygun olarak tasarlandığını söyledi.

         Başhekim Prof. Dr. DOĞRU, “Pnömatik Tüp Taşıma Sistemi, 7 binadan oluşan bin 300 yataklı Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanelerimizde hastadan alınan idrar, kan ve kan ürünleri örneklerinin evraklarıyla birlikte hızlı ve güvenilir şekilde Merkez Laboratuvarımıza transferini sağlamakta. Bu transferde örneklerde herhangi bir bozulma olmamakta. Alınan örneklerin laboratuvar da tetkiki ve tahlil sonucunun bilgisayar otomasyon ağı üzerinden görülmesi ile tahlil ve tetkiklerde son derece hızlı ve güvenilir çalışma yapılmakta. Ayrıca bu sistem sayesinde personel tasarrufu da sağlanmakta” dedi.

         2 bin 900 metre şeffaf ve gri boru uzunluğuna sahip ve 82 istasyondan oluşan sistemin gece gündüz hizmet verdiğini ve ağ üzerinden 2,5 kg ağırlığa kadar materyalin rahatça taşınabildiğini ifade eden Başhekim Prof. Dr. Kudret DOĞRU, sistem üzerinden günde yaklaşık 2 bin aktarımın yapıldığını kaydetti.

     
          PNÖMATİK TÜP TAŞIMA SİSTEMİNİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ


         Pnömatik Tüp Taşıma Sistemi; 49 adet through (geçişli), 31 adet compact ve 2 adet multisend olmak üzere toplam 82 gönderim ve alım istasyonundan meydana gelmektedir.  Hava basıncı ile çalışan sistem elektrik kesintisinden etkilenmeden 24 saat aralıksız hizmet verebilecek nitelikte programlanmıştır. 2,5 kg ağırlığa kadar materyali rahatlıkla taşıyabilen sistem, 2 bin 900 metrelik bir ağ üzerine konumlandırılmıştır. Türkiye de kullanımda olan pnömatik tüp taşıma sistemlerinin, istasyon yoğunluğu bakımından en büyüğüdür. 59 istasyonla hizmete başlayan sistem, şu an 82 istasyon ile hizmet vermekte olup, yeni birimlere uygulanabilir niteliktedir. İstasyonların bulunduğu her birim personeli sistemin kullanımı konusunda eğitilmiştir. Bununla birlikte, sistem odasında 1 adet sistem kontrol takip bilgisayarı ve sistem yazılım programı, 4 adet Active Connection Box (haberleşme kutusu) ve elektronik kartları, 6 zonu aktif 2 adet yedek olmak üzere 8 zona geçiş sağlayabilecek kapasitede 1 adet Compact Transfer Ünitesi, 6 adet Frekans İnverter, 6 adet Air Diverter, 1 adet SD-7 ve 5 adet SD-6 olmak üzere toplam 6 adet emiş ve gönderim hava basıncını oluşturan hava kompresörleri mevcuttur.

         Sisteme bağlı olarak hastaneler genelinde ise; 31 adet diverter (3 yollu geçiş) ve elektronik kartı, 12 adet Power Pack (Güç Ayarlayıcısı ve Desteği) ve elektronik kartı, 5 adet station control PCB elektronik kartı Biyokimya Laboratuvarı sepeti zone alım ve gönderimi için mevcut bulunmaktadır.

         Tüm sistem genelinde toplam 137 adet elektronik kart, 428 adet taşıyıcı tüp, 82 istasyon aktif olarak çalışmaktadır. Günlük ortalama tüp gönderim sayısı Pazartesinden Cuma’ya kadar ortalama 1800 ile 2140 adet arasında gerçekleşmektedir. Sistemin toplam taşıyıcı boru uzunluğu 6 zone dahil olarak 2 bin 900metredir.

         Pnömatik Sistem, 2006 yılında kurulduğunda tüm hastanelerin tüpleri merkez laboratuvarına 2. zona bağlı tek alım borusu ile sepete gelerek alım işlemi gerçekleşiyordu. Bu durum servislerde ve istasyonlarda gönderime hazır tüplerin yaklaşık 1 saate kadar gönderim sırasının kendilerine gelmesini beklemelerine neden oluyordu. Merkez Laboratuvarının taşınması ile birlikte tüp alım borusu sayısının 5 âdete çıkartılması ve 5. zon’un kurulumu ile çözüme kavuşturulmuştur.