RAMAZANDA BESLENMEYE DİKKAT!

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Başdiyetisyeni Sunay KÜTÜK, uzun ve sıcak yaz günlerinde geçecek Ramazan ayı için çeşitli beslenme tavsiyelerinde bulundu.

Başdiyetisyen KÜTÜK, yaptığı açıklamada, sahur öğününün hiçbir zaman atlanmaması gerektiğini belirtirken, “Sahur yemeği, bizi gün boyunca oruca hazırlayan bir öğündür. Sahuru bu nedenle hiç atlamayalım. Sahurda emilimleri diğer besinlere kıyasla daha yavaş olan, kan şekerini daha yavaş yükselten ve diğer besinlere kıyasla daha fazla tokluk hissi oluşturan et, süt, peynir, yoğurt, yumurta gibi besinler ve bu besinlerden oluşan yemekler tüketin. Meyve veya şekersiz hazırlanmış komposto da gün içerisinde susuz kalmamanızı ve sıvı gereksiniminizi tamamlamanıza yardımcı olur. Aşırı tuzlu yiyecekler ve içecekler örneğin turşular, tuzlu ayran, ağır tatlılar, börekler gün boyunca bizim sıvı gereksinimimizi arttıran yiyecekler olduğundan sahurda yemeyiniz. Ayrıca mideyi uyarıcı olan çok acılı baharatlı yemeklerden de uzak durunuz” dedi.

İftar sofralarında ise çok yağlı yiyecekler ve ağrı hamurlu şerbetli tatlılardan uzak durulmasını isteyen Başdiyetisyen KÜTÜK, “İftar soflarının olmazsa olmazı öncelikle 2-3 adet hurma! (iyi bir posa kaynağıdır, kan şekerinizin düzenli yükselmesine yardımcı olurken tokluk hissi oluşturacaktır.) Bu nedenle Peygamber efendimiz ‘Sizden biriniz iftarını açtığında hurma ile açsın, zira o berekettir" buyurmuştur. 1 kase çorba ve bol salata ile oruç açıldıktan sonra 15-20 dk bir ara vermelisiniz. Yemeğe bir miktar etli sebze yemeği veya ızgara et ve zeytinyağlı sebze yemeği ile beraber yoğurt veya ayran ile devam edilebilir. Günlük almamız gereken su miktarı 1.5-2 litre‘dir, bu su miktarını yemek anına denk getirmeden belirli aralıklarla tüketmemiz sağlık açısında daha uygun olacaktır. Çok yağlı yiyecekler, ağır hamurlu şerbetli tatlılar metabolizmayı yavaşlatacağından kilo alımına sebep olacaktır Bu besinler aynı zamanda sindirim sistemi rahatsızlıklarını da bu süreçte beraberinde getirir. Yemekten hemen sonra bu tarz besinler yemeniz yanlış bir davranış olacaktır. İftar sofranızdan 1.5 saat sonra hafif tatlılar (meyveli veya sütlü tatlılar) tercih edilebilir” diye konuştu.

Başdiyetisyen KÜTÜK, bütün gün açlık ve hareket kısıtlılığı nedeniyle yavaşlayan metabolizmayı hızlandırmak içinde iftardan 1,5 - 2 saat sonra hafif tempolu bir yürüyüş yapılabileceğini, bu durumun aynı zamanda besinlerin sindirimine yardımcı olurken kilo kontrolü yapılmasına da yardımcı olduğunu sözlerine ekledi.