YENİDOĞAN HEMŞİRELİĞİ SEMPOZYUMU

       Neonatoloji Hemşireliği Derneği, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Neonatoloji Bilim Dalı ve Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü işbirliğiyle düzenlenen “Yenidoğan Hemşireliği Sempozyumu” Erciyes Üniversitesi’nde yapıldı.

       04-05 Kasım 2010 tarihleri arasında Türkan Tuncer Hasçalık Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen sempozyuma Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammet GÜVEN, Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ümit SEVİĞ, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Kudret DOĞRU, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Neonatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selim KURTOĞLu, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Neonatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tamer GÜNEŞ, Neonatoloji Hemşireliği Derneği Başkanı Nevin ALSAR ile çok sayıda hemşire katıldı.

       Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Neonatoloji Hemşireliği Derneği Başkanı Nevin ALSAR, yenidoğan hemşireliğinin hızla gelişen teknolojiyle birlikte önemi ve sorumluluğu artan bir meslek olduğuna dikkat çekti. ALSAR, “Yenidoğan hemşirelerinin bilgi donanımlarının iyi olması ve sürekli bilgilerini güncellemeleri gerekir. Bunun için biz dernek olarak eğitim çalışmalarına büyük önem vermekteyiz” dedi. 2005 yılında kurulan derneklerinin çalışmalarından da bahseden ALSAR, derneklerinin 112 üyesinin bulunduğu söyledi ve dernek olarak üyelere en iyi şekilde hizmet verdiklerini sözlerine ekledi.

       Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Neonatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selim KURTOĞLU ise, yenidoğan hemşireliğinin önemine değindi ve bu tür sempozyum, eğitim toplantılarının yenidoğan hemşirelerine çok büyük katkısı olduğunu söyledi. Prof. Dr. KURTOĞLU, “Sağlık sadece bir doktor işi değildir. Sağlık bir ekip işidir. Hemşireler ise doktorların sağ koludur. O yüzden hemşirelerin bilgi ve deneyimlerinin sürekli artması gerekir” dedi. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi ve pediatri bölümüyle ilgili bilgiler de veren Prof. Dr. KURTOĞLU, “Ben, hastanemizin pediatri bölümünün ilk asistanlarındayım. 3 küvez ile işe başladık. 1978 yılında Prof. Dr. Neşide ÇETİN’in gayretleri ile ünite giderek büyüdü. Şimdi ayrı bir hastaneye dönüşen Çocuk Hastanemizde 25 prematür, 25 matür, 15 yoğun bakım yatağı bulunmakta. Ayrıca 15 ventilatör cihazı bulunmakta. Yılda 1600-1700, 3. basamak tedavi olması gereken bebek hastanemizde yatmakta. Orta Anadolu’nun yenidoğan merkeziyiz, aynı zamanda yenidoğan eğitimi konusunda merkeziz. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanemiz ile yenidoğan ünitemizin geldiği bu noktadan son derece memnunuz” diye konuştu.

       Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ümit SEVİĞ ise, konuşmasında Türkiye’de 1998 yılında başlanılan nüfus ve sağlık araştırmalarına değindi ve son yıllardaki verilerin doğum sonrası bebeklerin hayatta kalma olasılığının sürekli arttığına işaret ettiğine dikkat çekti.  Prof. Dr. SEVİĞ, “Doğum sonrası bebeklerin yaşama olasılıklarının artmasında hemşirelerin önemli rolü var. Gerek doğum öncesi, gerek doğum sonrası, hemşirelerin anne ve çocuğa uyguladığı bakım büyük önem arz ediyor. Türkiye’de 2008 verilerine göre doğumlarda bebeklerin ölüm oranı binde 40 civarındadır. Bu da genelde kırsal alanlarda 20 yaş altı ve 40 üzeri yaştaki kadınların dünyaya getirdikleri çocuklarda görülmekte. Hızlı eğitim ve gerekli tedbirlerle bu oranı en aşağı rakamlara çekmeye çalışılıyor” dedi.

       Sempozyum 5 Kasım 2010 Cuma günü sona erdi.