SİGARA KADINI DAHA ÇOK ETKİLİYOR
       Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı tarafından yapılan ve sonuçları uluslararası dergilerde yayımlanan iki ayrı araştırma, sigara dumanına maruz kalan kadınlarda kalp gevşeme fonksiyonunun erkeklere göre daha çok bozulduğunu, kalp basınçlarının ve kalp atışlarının da arttığını gösterdi.

       Araştırmayı ERÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı doktorları yaptı. Araştırma ile ilgili bilgiler veren ERÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji AD. Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman OĞUZHAN, sigaranın başta akciğer kanseri olmak üzere birçok kanser türünden, kalp krizinden ve kalp damar hastalıklarından sorumlu olduğunu kaydetti.

       Araştırmalarda sigara dumanına maruz kalan kişilerde kanın pıhtılaşmasını sağlayan homosistein ve fibrojen adlı maddelerin seviyesinin arttığının görüldüğünü ifade eden Prof. Dr. OĞUZHAN, pasif sigara içiciliğinin de kalp-damar hastalığı için bir risk faktörü olduğunun artık kabul edildiğini anlattı.
              Sigara dumanına maruz kalmanın koroner arter hastalığı ölüm riskini yüzde 25-30 oranında artırdığını belirten Prof. Dr. OĞUZHAN, ”Önlenebilir ölüm nedenleri arasında birinci sırada aktif sigara içimi, ikinci sırada alkol kullanımı, üçüncü sırada da pasif sigara içimi geliyor. Annesi babası yanında sigara içilen bebeklerin büyüdüklerinde bronşite yakalanma ihtimali de diğer çocuklara oranla daha fazladır” dedi.

Pasif içicilerin kalbi tehlikede

       Prof. Dr. Abdurrahman OĞUZHAN, aktif sigara içiciliğinin zararlarının yapılan birçok araştırma ile ortaya konulduğunu ve bu konuda tereddüt olmadığını ifade ederek, pasif içiciliğin zararları hakkında ise çalışmaların sürdüğünü anlattı.

       Kendilerinin de bu konuda iki ayrı araştırma yaptıklarını ve bu araştırmaların sonuçlarının ABD’deki 2 farklı dergide yayımlandığını belirten Prof. Dr. OĞUZHAN, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Sigaranın sağlığa olan olumsuz etkilerini bilimsel olarak ispatlamak için iki ayrı araştırma yaptık. Bu araştırmaların ilki 2010 yılı Ocak ayında, ikincisi ise 2011 yılı Şubat ayında yani içinde bulunduğumuz ayda yayımlandı. İlk araştırmamızda, sigara içmeyen sağlıklı 30 kadın ve 30 erkeği, bir odada 30 dakika pasif sigara dumanına maruz bıraktık. Daha sonra kalplerinin gevşeme özelliğine baktık. Çünkü kalbin bir kasılma, bir de gevşeme fonksiyonu var. Kalbin kasılması için önce gevşemesi lazım, içine kan dolması lazım. 30 dakika gibi kısa bir sürede odadaki tüm bireylerin kalbinin gevşeme fonksiyonunun bozulduğunu gördük. Bu bozulma bayanlarda daha belirgindi. Aynı yöntemle bu defa kadınlardan oluşan 30 kişilik grubu ayrıca değerlendirdik. Önceki kan basınçları ile sigara dumanına maruz kaldıktan sonraki kan basınçlarına baktık. İkisini karşılaştırdığımız zaman anlamlı olarak hem kalp hızlarının, hem de kan basınçlarının yükseldiğini gördük. Bunu anlamak için de karbosihemoglobin (sigara dumanında bulunan karbonmonoksit ile kanda oksijen taşıyan hemoglobinin birleşerek oluşturduğu toksik) seviyelerine baktık. Sigara dumanına maruz kaldıktan sonra bu kişilerde karboksihemoglobin seviyeleri arttı. Bu da kadınların pasif sigara dumanından, erkeklere oranla daha fazla etkilendiklerini gösteriyor.”