ERÜ HASTANELERİ STANDI YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

       ERÜ Hastaneleri standı ‘Sağlıkta Performans ve Kalite Kongresinin’ ilgi odağı oldu
       Sağlık Bakanlığı tarafından Antalya’nın Manavgat ilçesinde gerçekleştirilen 2. Uluslararası Sağlıkta Performans ve Kalite Kongresi’nde        Erciyes Üniversitesi Hastaneleri’nin tanıtım standı kongreye katılan sağlık çalışanlarından büyük ilgi gördü.
       Starlight Convention Center’de hastane tanıtım stantları içerisinde tek üniversite hastanesi standı olan ERÜ Hastaneleri standını ziyaret eden kongre katılımcılarına Erciyes Üniversitesi ile Erciyes Üniversitesi Hastaneleri Dergisi, ERÜ Tıp Fakültesi tanıtım kitapçığı, Kayseri tanıtım kitapçığı, bloknot, kalem, çanta ve ERÜ Hastaneleri’nin tanıtım CD’sinden oluşan promasyon ürünler dağıtıldı. ERÜ Hastaneleri standına yoğun ilgi gösteren katılımcılar, ayrıca stand görevlilerinden ERÜ Hastaneleri ile ilgili bilgiler aldı.
       Kongrenin açılışında Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı ve Kongre Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Hasan GÜLER, tam gün yasasının Temmuz ayından itibaren yürürlüğe gireceğini belirterek, doktorların yüzde 85’inin hastanelerde tam gün çalışmaya başladığını söyledi. İlk defa üniversite hastanelerine performans sisteminin geldiğini dile getiren GÜLER, “İlk olması hasebiyle bunun tartışılmasını arzu ettik” dedi.  1 Ocak 2011’den itibaren sağlıkta performans sistemiyle ilgili yöntem tartışmalarının olacağına işaret eden GÜLER, “Üniversite hastanelerinde kan kaybı var diyorlar. Tam gün yasası Ocak 2011’den itibaren yürürlüğe girecek” diye konuştu.
       Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Adnan ÇİNAL ise kongrede yaptığı konuşmasında kamu, özel ve üniversite hastaneleri için ortak bir hizmet kalite standartları seti hazırlığı içinde olduklarını söyledi. Vatandaşların farklı sağlık kurum ve kuruluşlarından aldıkları hizmetin kalitesini ve güvenliğini standart bir hale getirmeye çalıştıklarını ifade eden ÇİNAL, “Ayrıca bu ortak standart setiyle birlikte yeni bir hasta ve çalışan güvenliği mevzuatı da hazırlıyoruz” şeklinde konuştu.
       28 Nisan’da başlayan ve 1 Mayıs’ta sona eren kongreye değişik hastaneler ve Sağlık Müdürlükleri’nden bin 600 sağlık çalışanı katılırken, 28 sağlık kurumunun ise standı yer aldı.
Erciyes Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa ÇETİN ile ERÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aslan TOPRAKKAYA kongrenin bilim kurulunda yer alırken,  ERÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Demet ÜNALAN ‘Sağlık        Çalışanları Bakış Açısı ile Aile Hekimliği Sistemine Geçiş: Kayseri İli Develi İlçesi Örneği’ konulu bildiri sundu.