TÜP BEBEK (IVF)
 

Çocuk sahibi olamayan çiftler için bugün pek çok tedavi yöntemi vardır. Çocuk sahibi olamama (kısırlık) denilince evli çiftlerin 1 yıl süre ile korunmadan cinsel ilişkide bulunup, çocuk sahibi olmaması anlaşılmaktadır. Yardımla üreme teknikleri doğal yollarla gebe kalınamayan çiftler için başvurulan yöntemlerdir. Yardımla üreme teknikleri içinde en popüler olan yöntem "Tüp Bebek" yöntemidir. Yardımla üreme teknikleri başlıca;

  • Aşılama "Intrauterin Inseminasyon"

  • Tüp Bebek (IVF)

  • Mikroenjeksiyon (ICSI)’dur
     

Çiftler korunmadan 1 yıl süre ile çocuk sahibi olamamışlarsa ve yardımla üreme teknikleri kullanılarak çocuk sahibi olmak istiyorlarsa, yapılacak ilk iş erkek için sperm sayımıdır. Erkekte sperm sayısının  çok zayıf olduğu durumlarda zaman kaybetmeden yardımcı üreme tekniklerine başvurmalıdır.
 

Hanımlarla ilgili sorunlar ise kanalların tıkalı olması ya da yumurtlama problemi olarak karşımıza çıkabilir. Hanımlarda yumurtlama problemi varsa düzeltilmeye çalışılır. Bu girişimle birlikte halk arasında aşılama denilen teknik uygulanabilir.
 

Aşılama; erkekten sperm alınıp özel solüsyonlarda güçlendirilmesi ve bunların en iyilerinin seçilip, hanıma tam yumurtlama gününde verilmesidir.
 

Aşılama yönteminin başarısız olduğu durumlarda uzun süre ısrarcı olunmamalı ve tedaviye tüp bebek aşaması ile devam edilmelidir.
 

Ayrıca kanalı tıkalı olanlara yada spermi çok zayıf olanlara da direkt olarak tüp bebek yöntemi önerilmektedir. Tüp bebek uygulamasında kadında ovulasyon induksiyonu ("yumurtlamayı sağlayan ilaçlar verilmesi") ile yumurtalıklarda çok sayıda olgun yumurtalar oluşturulur. Daha sonra bu olgun yumurtalar çeşitli yöntemlerle kadın vücudundan alınarak laboratuar ortamında alınan spermlerle yanyana getirilir. Belli bir süre sonra spermlerden biri oositi (yumurta hücresini) döller.
 

Tüp bebek uygulamasında ikinci yöntemde ise hanımdan yumurta alındıktan sonra ilk uygulamada olduğu gibi kendiliğinden spermin yumurtayı döllemesi beklenmez erkekten alınan tek sperm laboratuar şartlarında yumurtanın içerisine enjekte edilir. Özellikle sperm sayısı çok düşük olan erkeklerde, tüp bebekteki kendiliğinden döllenme gerçekleşmediği için mikroenjeksiyon tekniği uygulanmaktadır.
 

Her iki yöntemde de döllenme gerçekleştikten sonra 3 adet embriyo anne adayının rahmi içine yerleştirilir ve gebeliğin oluşması beklenir. Aynı seansta birden fazla sayıda embriyo transferi yapıldığından IVF’ de çoğul gebelik oluşma olasılığı ileri derecede artar.  


Prof. Dr. Ercan AYGEN
Kadın Hastalıkları ve Doğum A.B.D Öğretim Üyesi

Tüp Bebek Merkezi
İletişim -  (0 352) 437 08 54