ERÜ’DE 14 MART TIP BAYRAMI KUTLANDI

     14 Mart Tıp Bayramı, Erciyes Üniversitesi’nde (ERÜ) çeşitli etkinliklerle kutlandı.

     Sabah saatlerinde kampus alanında bulunan Atatürk Anıtına çelenk konulması ile başlayan etkinlikler, Sabancı Kültür Sitesi’nde Kayseri Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Karamehmet YILDIZ, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa ÇETİN, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammet GÜVEN, Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Kudret DOĞRU, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ümit SEVİĞ, Halil Bayraktar Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mahmut ARGÜN, Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Hüseyin ARINÇ’ın yaptığı ortak basın açıklaması ile devam etti.

     Kayseri Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Karamehmet YILDIZ, 1 Şubat 2011 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanan tam gün yasasının tıp eğitiminin ve hekimlik mesleğinin önünde bir engel olmaması gerektiğini kaydetti. Doç. Dr. YILDIZ, “Tıp Fakültesi Hastanelerinde öğretim üyelerinin performansı daha çok ürettiği sağlık hizmetlerine endekslenmeye çalışılıyor. Bu tıp fakültelerinde eğitim-araştırma faaliyetlerine engel teşkil eder. Hekimlerin önündeki engellerin, özellikle ekonomik engellerin kaldırılması gerekir” dedi.

     Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammet GÜVEN ise, Türkiye’de iyi bir tıp eğitiminin mevcut olduğunu söyledi.

     Tıp eğitiminin Türkiye’de ve Dünya’da sürekli tartışıldığını kaydeden Prof. Dr. GÜVEN, "Tıp, yeni eğitim metotlarının ortaya konulmaya çalışıldığı bir alan. Bu nedenle tıp eğitimi, önümüzdeki yıllarda da tartışmalara ve yeniliklere açık olacaktır. Günün ihtiyaçlarına göre her yıl yeniden şekillenecektir. Bu konuda önemli olan sizin buna nasıl adapte olacağınızdır" diye konuştu.

     Prof. Dr. GÜVEN, Tıpta Uzmanlık Sınavı’nın (TUS) iyi hekim yetiştirmenin bir ölçüsü olmadığını da kaydederken, "İyi hekimler yetiştirmek sizin bölgenize çekebildiğiniz öğrencinin kapasitesi ile ilgilidir. Siz, Üniversite sınavında ilk bine giren öğrencileri alırsanız TUS sınavında da ilk sıralarda yer alıyorsunuz. Çünkü bu öğrencilerin kapasitesi yüksek oluyor, siz ne verirseniz alıyor" şeklinde konuştu.

     Konuşmasında sözü performansa dayalı ek ödeme sistemine de getiren Dekan Prof. Dr. GÜVEN, kendilerinin performans üniversite hastanelerinde 2005 yılında beri uyguladıklarını, tam gün yasası ile bunun şeklinin değiştiğini ifade etti. Prof. Dr. GÜVEN, “Uygulamada bizim açımızdan bir sıkıntı yok. Çünkü biz uygulamaya yabancı değiliz, ama birçok üniversite hastanesinin bu sisteme geçmesi için zamana ihtiyacı var" dedi

     Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Kudret DOĞRU da, 1 Şubat 2011 tarihinden itibaren hastanelerinde hastalardan öğretim üyesi muayene farkı talep edilmediğini belirtti. Başhekim Prof. Dr. DOĞRU, “Hastalara bizzat bakmaları konusunda öğretim üyelerimizle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Bu konuda çoğunluk da sağlamış durumdayız. Hastanemizde öğretim üyeleri hasta muayene edecekleri gibi, ameliyatlara da gireceklerdir” dedi.

     Tıp Fakültesi Hastanelerinde yapılması planlanan tadilat çalışmaları hakkında bilgiler veren Prof. Dr. DOĞRU, “Hastanelerimizde tıbbi hizmetlerinin yanı sıra, otelcilik hizmetlerini de güçlendirmenin yollarını aramaktayız. Bu çerçevesinde 2011 yılı içerisinde özellikle eski binaya sahip Gevher Nesibe Hastanemizde çok ciddi yatırımlar yapacağız. Bu hastanemizde bazı servisleri yenilemeye devam edeceğiz ve hasta odalarını bir otel konforuna kavuşturacağız” şeklinde konuştu.

     Toplantıda son konuşmacı Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Hüseyin ARINÇ oldu. Doç. Dr. ARINÇ, performansa dayalı ek ödeme sistemi sayesinde hem hastaların hem de çalışanların memnuniyetini sağladıklarını kaydetti.