ERÜ’DE 14 MART TIP BAYRAMI KUTLANDI

Erciyes Üniversitesi’nde 14 Mart Tıp Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlandı.

14 Mart 2012 Çarşamba günü ilk tören Tıp Fakültesi Dekanlığı yanındaki Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirildi. Buradaki törende Kayseri Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Karamehmet YILDIZ, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Hakan POYRAZOĞLU ve Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Kudret DOĞRU, Atatürk Anıtı önüne çelenk koydu ve saygı duruşunda bulundu.

Sabancı Kültür Sitesi’nde düzenlenen törene ise Vali Mevlüt BİLİCİ, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin KELEŞTEMUR, Melikşah Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reşit ÖZKANCA, Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim GÜNEY, Melikgazi Belediye Başkanı Memduh BÜYÜKKILIÇ, rektör yardımcıları, dekanlar, akademisyenler ve çok sayıda tıp öğrencisi katıldı.
Açılış konuşmaları öncesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cevat YAZICI ve Tıp Fakültesi öğrencilerinden oluşan müzik grubunun sunduğu dinleti salondakilerden büyük alkış aldı.
Kayseri Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Karamehmet YILDIZ, törenin açılış konuşmasında, tıp çalışanları ile ilgili sıkıntıların yılda bir kez bu tür etkinliklerde dile getirildiğini ve bir gün sonra 15 Mart’ta tüm sıkıntıların unutulduğunu ifade ederek, “Biz tıp çalışanları olarak sıkıntılarımızın her zaman dile getirilmesini ve bu sıkıntılarımıza çözüm bulunmasını istemekteyiz” dedi.
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammet GÜVEN de, kürsüde konuşmak yerine farklı olarak doktorlarla ilgili basında çıkan özellikle doktora şiddete yönelik haberleri içeren slayt gösterisi sundu ve artık doktorlara yönelik şiddete göz yumulmaması istedikleri mesajını verdi.

Son olarak kürsüye gelen Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin KELEŞTEMUR ise tıp mesleğinin içinde olanların, gün içinde farklı duygular yaşamak zorunda kaldığını kaydetti ve "Bir doktor, tedavisini yaptığı hastasının iyileştiğini gördüğünde seviniyor, bir başka hastası hayatını kaybettiğinde üzülüyor. Gün içinde bunu bir kaç kez yaşamak zorunda kalıyor. Başka bir meslekte bu kadar karmaşık duygu yaşandığını tahmin etmiyorum" dedi.

Açılış konuşmaların ardından ödül törenine geçildi. Ödül töreninde ilk olarak 2011 yılında emekli olan Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Mustafa KARACAGİL, Prof. Dr. Ali SOYUER ve Prof. Dr. Yusuf ÖZBAL’a, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin KELEŞTEMUR, profesörlük belgesi ve plaket takdim etti.

2011 yılında SCI-SCI-E kapsamında en çok yayın yapan öğretim üyeleri, Gevher Nesibe Teşvik Ödülleri kapsamında dereceye giren öğretim üyeleri ve öğrencilere, Ulusal ve Uluslararası Bilimsel Alanlarda Ödül Alan Öğretim görevlilerine başarı belgesi, 14 Mart Tıp Bayramı Spor Şöleninde yüzme, masa tenisi, basketbol ve futbol kategorilerinde dereceye giren akademik personel ve idari personele ise kupa verildi.

2011 yılında profesör, doçent ve yardımcı doçent kadrolarına atanan öğretim üyelerine cübbe giydirilmesi ve belge verilmesi ile Sabancı Kültür Sitesi’ndeki etkinlik sona erdi.