14 MART TIP BAYRAMI KUTLANDI

Erciyes Üniversitesi’nde 14 Mart Tıp Bayramı düzenlenen bir dizi etkinlikle kutlandı.

İlk tören Tıp Fakültesi binası yanındaki Atatürk heykeli önünde gerçekleştirildi. Atatürk heykeli önüne Kayseri Tabip Odası, Tıp Fakültesi Dekanlığı, Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimliği ve İl Sağlık Müdürlüğü’nün çelenkleri kondu ve saygı duruşunda bulunuldu.

İkinci tören ise Sabancı Kültür Sitesi’nde gerçekleştirildi. Tıp Fakültesi Dekanlığı, Kayseri Tabip Odası ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen programa Vali Şerif YILMAZ da katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Kayseri Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Suat ÖKTEM, toplumlar için doktorların önemine vurgu yaptı. Prof. Dr. ÖKTEM, “Herhangi bir kuruma işimiz düşmeden belki bir ömür geçirebiliriz, ama hayatımızın herhangi bir anında gece gündüz, iş saatinde veya tatilde veya daha kaliteli yaşamak için bir doktora ihtiyacımız olabilmektedir. Bu yüzden doktorlara ve doktorluk mesleğine gereken önem verilmelidir” dedi.

Erciye Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammet GÜVEN de, eskiden hekimlik mesleğinin çok değerli ve aynı zamanda zor olduğunu söyledi. Dekan GÜVEN, “Maalesef bugün tıp denince akla CT, MR, anjiyo, ultrason, bypass gelmektedir. Tomografi, MR, ultrason artık fizyolojik bulgulardan sayılmaktadır. Ateş, nabız, tansiyon ölçülmeden hasta kendisini tomografi tünelinde bulmaktadır. Temel tıbbı, klinik stajları kaybetmeye başladık. Standartlar, süreçler, akreditasyon, kılavuzlar, sınavlar derken tıp eğitimi bütün dünyada kabuk değiştirmekte, birbirine yaklaştırılmaktadır. Ancak bu iyide buluşmaktan çok ortada buluşma şeklinde gerçekleşmektedir. Buna kredi adı altında televizyon seyretme, kafede sohbet etme, internette gezinme, google’a sormayı da eklediğimizde artık öğrencinin üniversitelere uğramasına gerek kalmayacaktır. Üniversite gerçekte farklılığı ifade ederken, bu süreçlerle giderek birbirine benzetilmektedir. Artık kimin neyi nereden öğrendiğinin ve nereden mezun olduğunun kıymeti kalmamıştır. Ne kadar öğrendiğinin kıymeti ise tartışılır. Böyle giderse ders kitaplarının yerini google, kadavranın, hastaların yerini simülasyon programları, maketler, hocaların yerini ise bilgisayar alacaktır” diye konuştu.

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin KELEŞTEMUR da, hekimlerin yaşadığı sıkıntıyı bir vatandaş ile arzuhalci arasında geçen anıya benzetirken, "Eskiden bir vatandaş sıkıntısını iletmek için arzuhalciye gitmiş ve sorunlarını yazdırmış. Arzuhalci yazdıklarını okuyunca vatandaş ağlamaya başlamış. Arzuhalci, ‘Neden ağlıyorsun senin sorunlarını yazdım’ deyince, vatandaştan ‘Ben sorunlarımın bu kadar vahim olduğunu bilmiyordum’ cevabını almış. Ben de arkadaşlarımı dinlemeden sorunların bu kadar büyük olduğunu bilmiyordum. Söylenenlerin hepsi doğru" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi. Gevher Nesibe Teşvik Ödülleri kapsamında öğretim üyeleri ve öğrenci kategorisinde dereceye girenlere, 2012 yılında SCI-SCI-E kapsamında en çok yayın yapan öğretim üyesi sıralamasında ödül alan öğretim üyelerine ve ulusal ve uluslararası bilimsel alanlarda ödül alan öğretim elemanlarına ödülleri verildi.

14 Mart Tıp Bayramı Spor Şöleni çerçevesinde düzenlenen yüzme, kort tenisi, masa tenisi, basketbol, futbol müsabakalarında dereceye girenlere ödüllerin takdiminin ardından 2012 ve 2013 yıllarında profesör, doçent, yardımcı doçent ve öğretim görevlisi kadrosuna atanan akademik personele cübbe giydirilmesinin ardından tören son buldu.