ERÜ HASTANELERİNE
YENİ BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ CİHAZI (BT) KURULDU
YENİ CİHAZLA 1 SANİYEDE AKCİĞER TOMOGRAFİSİ,
0,5 SANİYEDE ANJİYOSUZ KALP DAMARLARININ
GÖRÜNTÜLEMESİ YAPILABİLİYOR

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanesi’ne kurulan yeni bilgisayarlı tomografi cihazı (BT) ile bir saniyede akciğer tomografisi, yarım saniyede anjiyosuz kalp damarlarının görüntülenmesi yapılabiliyor.

Radyolojik görüntülemede hasta yoğunluğunu azaltmak ve daha hızlı daha kaliteli görüntüleme yapmak üzere ERÜ Hastanelerine yeni bilgisayarlı tomografi cihazı (BT) kuruldu.

Hastane imkânları ile alınan ve 1 milyon 380 bin dolara mal olan yeni tomografi cihazıyla ilgili bilgiler veren ERÜ Tıp Fakültesi Radyodiagnostik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim KARAHAN, yeni cihazın bir turda (0,5 saniye) 640 kesit alabilen Türkiye’de ilk ve tek tomografi cihazı olduğunu kaydetti.

Prof. Dr. KARAHAN, “Hastanemize kurulan yeni bilgisayarlı tomografi cihazı son model bir cihaz ve Türkiye’de ilk kez hastanemize kuruldu. Bu yeni cihaz çekimde 0,5 mm ince kesitler alarak insandaki tüm damarsal yapıları gösterebilmekte. Yeni cihazla anjiyosuz koroner görüntüleme, periferik vasküler yapıların görüntülemesi, beyin anjiyografisi, kemik dansitometresi rahatlıkla yapılabiliyor. Ayrıca bu cihazla rutin çekimler daha hızlı ve daha kısa sürede yapılıyor. Çekimler daha az x ışını dozuyla, daha önce BT cihazlarıyla verilen x ışını değerinin 1/3 ile yapılmaktadır. Diğer bilgisayarlı tomografi cihazları ile 20-30 saniyede çekilen akciğer tomografisi ve batın tomografisi yeni cihazla 1 saniye gibi çok kısa sürede çekilmektedir” dedi.

ERÜ Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Kudret DOĞRU ise, hastanelerine kazandırılan yeni bilgisayarlı tomografi (BT) cihazı ile hastanede bilgisayarlı tomografi cihazı (BT) sayısının 3’e çıktığını belirtti.

Hastanelerinde artan hasta yoğunluğuna paralel olarak gerek hekim ve yardımcı sağlık personeli, gerekse tıbbı cihaz sayısını sürekli artırma gayretinde olduklarını ifade eden Başhekim Prof. Dr. DOĞRU, “Hastanemize kazandırdığımız yeni bilgisayarlı tomografi cihazı Türkiye’de sadece bizim hastanemizde olma özelliği taşıyor. 19 Ocak 2012 tarihinde Japonya’dan firma yetkilileri hastanemize gelerek cihazın tanıtımını yapacaklar. Daha sonra ise yeni cihazın açılışını yapacağız. Cihaz şimdiden tüm Kayseri hemşehrilerimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.