Kayseri’de Sağlık Turizmi Çalıştayı Gerçekleştirildi

  • Kayseri’de Sağlık Turizmi Çalıştayı Gerçekleştirildi
  • Kayseri’de Sağlık Turizmi Çalıştayı Gerçekleştirildi
  • Kayseri’de Sağlık Turizmi Çalıştayı Gerçekleştirildi
  • Kayseri’de Sağlık Turizmi Çalıştayı Gerçekleştirildi
  • Kayseri’de Sağlık Turizmi Çalıştayı Gerçekleştirildi
  • Kayseri’de Sağlık Turizmi Çalıştayı Gerçekleştirildi
  • Kayseri’de Sağlık Turizmi Çalıştayı Gerçekleştirildi
  • Kayseri’de Sağlık Turizmi Çalıştayı Gerçekleştirildi
  • Kayseri’de Sağlık Turizmi Çalıştayı Gerçekleştirildi
  • Kayseri’de Sağlık Turizmi Çalıştayı Gerçekleştirildi

Kayseri Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Uluslararası Sağlık Hizmetleri A.Ş. (USHAŞ), Erciyes Üniversitesi, Ticaret Odası, Anadolu Sağlık Turizmi Derneği (ASTUDER) tarafından düzenlenen “Sağlık Turizmi Çalıştayı” gerçekleştirildi. 

Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Gevher Nesibe Şifahanesi Selçuklu Müzesi’nde düzenlenen çalıştayın açılış programına, Vali Şehmus Günaydın, önceki dönem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, önceki dönem Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayseri 2’inci Hava İkmal Bakım Merkezi ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ercan Teke, Kayseri Cumhuriyet Başsavcısı Abdulkadir Akın, Cumhurbaşkanlığı Sağlık Gıda Politikalar Kurulu Üyesi Dr. Gülşen Öztürk, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, ERÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sıdkı İlkay, Kayseri İl Sağlık Müdürü Ali Ramazan Benli, USHAŞ Genel Müdürü Mehmet Ali Kılıçkaya, ERÜ Hastaneler Başhekimi Prof. Dr. Ahmet Güney, Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy ile çok sayıda akademisyen ve davetli katıldı.
Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış da, Erciyes Üniversitesi’nin sağlık turizmindeki yeri hakkında bilgiler verdi.

Kayseri İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli’nin moderatörlüğünü yaptığı oturumda Uluslararası Sağlık Hizmetleri A.Ş. (USHAŞ) Genel Müdürü Mehmet Ali Kılıçkaya “USHAŞ Tanıtımı ve Türkiye’de Sağlık Turizmi” konulu sunum yaptı. 

ERÜ Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Ahmet Güney, “Sağlık Turizminde Erciyes Üniversitesi Hastaneleri Modeli” isimli sunumunu yaptı. Başhekim Güney, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanelerinde yapılan sağlık turizmi deneyimini anlattı. Erciyes Üniversitesi Hastanelerinin tarihçesinden bahseden Başhekim Güney, Gevher Nesibe Hastanesi haricindeki hastanelerin hayırseverler tarafından yaptırıldığını söyledi. 


Başhekim Prof. Dr. Ahmet Güney, ERÜ Hastanelerinde ön plana çıkan Hematoloji-Onkoloji, Kemik İliği Transplantasyonu Merkezlerine de değindi. Başhekim Güney, “Erişkin ve çocuk kemik iliği transplantasyon merkezlerimiz JACIE (Joint Accreditations Committee of ISCT and EBMT) tarafından akredite edilerek Avrupa ve Dünya standartlarında tedavi merkezlerimizdir. Bu merkezlerimizin kamuda ilk tek sertifikaya sahiptir, çocuk kemik iliği merkezimiz de JACIE sertifikasını yeni almıştır. Yine Erciyes Üniversitesi Hastaneleri, T.C. Sağlık Bakan Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Emine Alp Meşe’nin başlattığı “El Hijyeni Mükemmeliyet Yarışması”nda Avrupa birincisi olmuştur. Çok ciddi onkoloji yatırımlarımız var. Kamudaki en büyük radyoterapi ve kemoterapi ünitelerine sahibiz. Araştırma üniversiteleri içerisinde yer alıyoruz. Karaciğer ve böbrek nakli merkezimiz var. Sağlık Turizmine önem veriyoruz ve bu alanda potansiyelimizin olduğunu düşünüyoruz ve yatırım yapıyoruz. “ Dedi. 

Başhekim Prof. Dr. Ahmet Güney, “Hastanelerimiz kalite standartlarına sahip, Dünya’da ve Kayseri’de sağlık turizmi global hale geliyor. Havayolu ulaşımı ile ulaşımın kolaylaşması sonucunda mesafeler yakınlaşıyor bu durum da sağlık turizmini tercih edilir hale getiriyor. Sağlık turizmi yaptığımız ülkenin orijininin, sağlık turizmi fiyat tarifelerinin yüksek olması, hastanelerimizde verilen kaliteli sağlık hizmetinin yüksek olması, hastanelerin akredite edilmiş olması çok önemli faktördür. Üniversite hastanelerimizde sağlık turizmi amacıyla çalışma başlattık. 2016 yılı itibariyle ilk sağlık turizmi hastaları kabul etmeye başladık. Ulusal ve uluslararası fuarlarda tanıtım yaptık, birebir takip ve sonrasında ilk hasta kabulü sonrasında başarılı olduk, memnuniyetin de çok iyi olması ve basında da yer alması ile ivme kazandık. Amman, Kuveyt, Avrupa ve Orta Asya’da ve Hestourex fuarında tanıtımlar yaptık. Yaklaşık 20 ülkeden hasta kabul ediyoruz. Ağırlıklı olarak Bahreyn’den hasta alıyoruz. Tabi bu durum ikili anlaşmalar sonucunda gerçekleştirildi. Sağlık turizminde rekabet etmek durumundayız. Hindistan, Singapur, Almanya ve Ürdün bu rekabette iddialılar.” Diye konuştu. 

Başhekim Prof. Dr. Ahmet Güney, “Bu projede katkısı olan Sayın Dr. Ahmet Elser’e, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Memduh Büyükkılıç’a, katkısı olan hocalarımıza, Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Mustafa Çalış’a, Hastane yöneticilerine, müdür yardımcısı Fatih Koç’a ve idari personellere teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.


Anadolu Sağlık Turizmi Derneği (ASTUDER) Başkan Yardımcısı Ergün Sözer’de ASTUDER’in Kayseri’deki sağlık turizmine katkıları ve karşılaşılan sorunlar hakkında bilgi verdi. 
Oturum başkanlığını Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa’nın moderatörlüğünde yapılan oturuma Prof. Dr. Dilaver Tengilimoğlu’nun Türkiye ve Dünya’da Sağlık Turizmi”, isimli sunumu, Prof. Dr. Ayfer Uyanık’ın “Sağlık Turizmi Hukuku”, T.C. Ticaret Bakanlığı sözcüsü Hüseyin Sağmak’ın “Devlet Destekleri” konulu sunumları devam etti. 
Sağlık Turizmi Çalıştayının ikinci gününde, “Sağlık Turizmi Yönetmeliğinin Değerlendirilmesi”, “Fizik Tedavi ve Termal Sağlık Turizmi”, “Sağlık Turizminde Destinasyon İmajı ve Markalaşma”, “Kayseri’de Ulaşım Konaklama Turizmi”, “Sağlık turizminde Kayseri ve Kapodokya Entegrasyonu”, Sağlık Turizminde Gastronomi ve Tamamlayıcı Alternatif Tıp”, “Sağlık Turizminde Eğitim”, “Sağlık Turizminde Aracı Kuruluşlar” başlıklarında sunumlar yapılarak, genel değerlendirmeler ile sağlık turizmi çalıştayı sona erdi. 

Ek Ödeme Beyan Eğitim Faaliyetleri
Beyan İşlemleri
Bilimsel Faaliyetler
Beyan İşlemleri
Yemek Listesi
© 2018 Tıp Fakültesi Hastaneleri Bilgi İşlem Merkezi Web Grubu