Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanelerinden Bir Başarı Daha

  • Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanelerinden Bir Başarı Daha
  • Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanelerinden Bir Başarı Daha

Türkiye’nin ilklerine sahip Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri, Sağlık Bakanlığının “Sağlıkta Kalite Standartları  (SKS) Değerlendirmesi”nde 93,78 puan aldı. 

Sağlık kurum ve kuruluşlarında kaliteli hizmet sunumunun sağlanması amacıyla hasta ve çalışan güvenliği başta olmak üzere verimlilik, etkililik, etkinlik, süreklilik ve zamanlılık, hasta ve çalışan memnuniyetini esas alan standartların uygulandığı “Sağlıkta Kalite Standartları Değerlendirmesi”  Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri’nde 21-23 Ağustos 2019 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanelerinin sağlıkta kalite standartlarına (SKS) uyum düzeyini değerlendirmek amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından görevlendirilen değerlendirme ekibi (Doç. Dr. Ayşegül Çopur Çiçek, Dr. Fatih Kacıroğlu Hemşire Şule Özsöyler, Tıbbi Teknolog Zühra Gürbüz, Uzm. Dr. Mehmet Sait İncebıyık) hastanelerin poliklinik, klinik, laboratuvar, ameliyathane, acil servis, yoğun bakımlar, idari ve teknik birimlerini yerinde inceledi. Bu değerlendirmelerin dışında kurumsal yapı, risk yönetimi, eğitim, gösterge, malzeme, cihaz, tesis, doküman, bilgi, radyasyon, kalite, ilaç, atık yönetimi ve hizmete erişim gibi kriterleri de dikkate aldı. Değerlendirme sonucunda ERÜ Tıp Fakültesi Hastaneleri 93,78 puan alarak, bir başarıya daha imza attı.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Ahmet Güney yaptığı açıklamada; Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri, üçüncü basamak sağlık hizmet veren referans bir sağlık kuruluşu olduğunu, Kayseri il  ve ilçelerinin yanı sıra, Kayseri’ ye yakın çevre il ve ilçelerden gelen geniş bir hasta grubuna da hizmet verdiğini, Hastanelerin TS-EN-ISO 9001:2015 ve IQ Net Kalite Yönetim Sistemi belgesine sahip olduğunu belirtti. ERÜ Tıp Fakültesi Hastanelerinde sağlık hizmetinin, Gevher Nesibe Hastanesi başta olmak üzere, hayırseverler tarafından yaptırılan diğer hastanelerle birlikte 8 ana binada, 1257 yatak ile yürütüldüğünü söyledi.  

“Hastanemizin Almış Olduğu Bu Yüksek Puan İle Bir Başarıya Daha İmza Attık”

Hastaneler Başhekimi Prof. Dr. Ahmet Güney, “Sağlıkta Kalite Standartları Değerlendirmesi”nde hastanemizin almış olduğu bu yüksek puan ile bir başarıya daha imza attık. Hastanelerimizde sunduğumuz hizmetlerin temel amacı, “Güvenli Hastane” inşasıdır. Bu amaca yönelik olarak sunduğumuz tüm hizmetleri “Sağlıkta Kalite Standartları”na uygun, verimli, etkili, etkin, sağlıklı çalışma yaşamına uygun, hasta güvenliği ve hasta odaklı olacak biçimde, gerçekleştirmeye çalışıyoruz. “SKS-Hastane” ile Kurumsal Hizmetler, Hasta ve Çalışan Odaklı Hizmetler, Sağlık Hizmetleri, Destek Hizmetleri ve Gösterge Yönetimi boyutları ile hastanelerimizin tüm bölümlerinde bu süreçleri en iyi şekilde uygulamaya çalışıyoruz. Hastanelerimiz, Ülkemizde verilen sağlık hizmetlerinin öncüsü konumundadır. 

“Sağlıkta Lider Kuruluş Olmayı Hedefliyoruz”

Sağlıkta lider kuruluş olmayı hedefliyoruz. Ayrıca hastanelerimiz, Ülkemizde verilen sağlık hizmetlerinin ilklerine sahiptir. Erişkin Kemik İliği Transplantasyon Merkezimiz, JACIE (JointAccreditationsCommittee of ISCT and EBMT) tarafından akredite edilmiş, Avrupa ve Dünya standartlarında Ülkemizdeki Kamu Hastaneleri arasındaki ilk merkezdir. Çocuk Kemik İliği Transplantasyon Merkezimiz de, JACIE tarafından akredite edilmiş, Avrupa ve Dünya standartlarında Ülkemizde JACIE sertifikasına sahip olan ilk ve tek merkezdir” diye konuştu. 

Başhekim Prof. Dr. Ahmet Güney, “Hastanelerimiz, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından 2019 yılı El Hijyeni Mükemmeliyet Yarışmasında Avrupa Birincisi olmuştur. Ülkemizde bu ödülü alan ilk ve tek merkezdir. 2020 yılı başlarında tamamlanması planlanan Çocuk Hematoloji-Onkoloji ve Kemik İliği Nakli Hastanesi, Türkiye’nin en büyük Çocuk Kemik İliği Nakli Hastanesi olacaktır.  Türkiye Cumhuriyeti ile Bahreyn Krallığı arasında yapılan ikili anlaşma sonucunda Bahreyn ile sağlık turizmi yapılmaktadır. Ayrıca, Hastanemiz yaklaşık 20 ülkeden sağlık turizm kapsamında hasta kabul etmektedir. Bölgemizin en kapsamlı sağlık turizmi yapan sağlık kuruluşuyuz. Genom ve Kök Hücre Merkezine (GENKÖK) sahip Türkiye’nin ilk üniversiteyiz. Genom ve Kök Hücre Merkezi (GENKÖK) ile hastanelerimiz ortak çalışmakta ve kök hücre tedavileri uygulanabilmektedir. Melikgazi Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı ile yapılan protokol çerçevesinde, Türkiye’de ilk olarak uygulanan Ahmet Karamancı misafirhane binası ile il dışından hastanelerimize başvuran hasta ve yakınlarına ücretsiz olarak barınma, yemek ve banyo imkânları sunulmaktadır. Türkiye’de ücretsiz olarak hizmet veren ilk anne evi uygulamasına sahibiz. Doğum yapan hastalarımızın kullandığı Naciye Mercan Anne Evinde, dinlenme salonu, mutfak, çamaşır yıkama ve kurutma odası ile 17 dinlenme odası bulunmaktadır.” dedi. 

Başhekim Güney, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri’nin hasta ve işlem sayılarında yıldan yıla sürekli artış olduğunu, mevcut binalarda bu standartlara ulaşmak amacıyla pek çok bölümde yenileme ve tadilat yaptıklarını, mükemmeliyet merkezi olmayı hedeflediklerini söyledi. Hastaneler Başhekimi Prof. Dr. Ahmet Güney, “Başta Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Mustafa Çalış, Tıp Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Hakan Poyrazoğlu olmak üzere tüm idarecilerimiz kaliteye oldukça önem vermekte ve hastanelerimize desteklerini her zaman sürdürmektedirler. Bu başarıyı elde etmemizde emeği olan, sürekli iyileştirme ve kalite çalışmalarına katılan, sağlıkta kaliteye önem veren hastane yöneticilerine, kalite yönetim birimine ve tüm personelime teşekkür ediyorum” dedi.

SKS değerlendirme ekibinde yer alan, yoğun bir mesai harcayarak yol gösterici tavsiyelerde bulunan, eksikliklerimizi yapıcı olarak eleştiren Doç. Dr. Ayşegül Çopur Çiçek, Dr. Fatih Kacıroğlu Hemşire Şule Özsöyler, Tıbbi Teknolog Zühra Gürbüz ve değerlendirici adayı Uzm. Dr. Mehmet Sait İncebıyık’ dan oluşan değerlendirme ekibine en samimi duygularımızla teşekkürü borç biliriz.

 

   

 

Ek Ödeme Beyan Eğitim Faaliyetleri
Beyan İşlemleri
Bilimsel Faaliyetler
Beyan İşlemleri
Yemek Listesi
© 2018 Tıp Fakültesi Hastaneleri Bilgi İşlem Merkezi Web Grubu