Erciyes Üniversitesi Hastaneleri Kendi Maskesini Kendisi Üretiyor

  • Erciyes Üniversitesi Hastaneleri Kendi Maskesini Kendisi Üretiyor

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanelerinde sağlık çalışanlarını ihtiyacı olan cerrahi maske, hastanenin kendi imkânlarıyla üretilmeye başlandı. 

Birçok ülkede hızla yayılan ölümcül korona virüsü nedeniyle, sağlık kuruluşlarında da koruyucu maskeye olan talep arttı. Ülkemiz genelinde maskeye olan aşırı talep nedeniyle, maske temin edilmesinde zorluk yaşayan Erciyes Üniversitesi Hastaneleri kendi maskesini kendisi üretmeye başladı. 

Kendi Maskemizi, Kendimiz Üretiyoruz

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Ahmet Güney, “Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkarak Avrupa ve Dünya’ya yayılan korona virüsü (Covid-19) salgını sonrasında, başta maske olmak üzere birçok medikal üründe stoklar azalmaya başladı. Hastanelerimizde günde yaklaşık olarak bin adet maske kullanılmakta, bizde kendi göbeğimizi kendimiz keselim istedik ve çareyi cerrahi maskeyi üretmekte bulduk. Hastanemiz terzihanesinde üretimine başlanan cerrahi maske ile sağlık personelimizin maske ihtiyacını karşılamaya başladık. Terzi arkadaşlarımızın özverili çalışmaları ile günde bin adet maske üretebilmekteyiz,  ihtiyaç durumuna göre bu sayıyı daha da arttırabiliriz” diye konuştu. 

Başhekim Prof. Dr. Ahmet Güney; Türkiye genelinde medikal ürünlerin fiyatlarında çok ciddi artışların olduğunu, maskeyi kendilerinin üretmesi sonucunda daha düşük maliyet elde ettiklerini, bu sayede kamu kaynağından tasarruf sağladıklarını söyledi.

Erciyes Üniversitesi Hastanelerinde oluşturulan “Acil Solunum Yolu Enfeksiyon Polikliniği” ile hastalara hizmet vermeye başladıklarını, yeni korona virüste görülen yüksek ateş, solunum sıkıntısı ve öksürük belirtisi olan kişilerin bu bölüme başvurabileceklerini ifade etti. 

Ek Ödeme Beyan Eğitim Faaliyetleri
Beyan İşlemleri
Bilimsel Faaliyetler
Beyan İşlemleri
Yemek Listesi
© 2018 Tıp Fakültesi Hastaneleri Bilgi İşlem Merkezi Web Grubu