ERÜ Hastanelerinde, “Serebral Palsi Farkındalık Günü” Etkinliği Düzenlendi

  • ERÜ Hastanelerinde, “Serebral Palsi Farkındalık Günü” Etkinliği Düzenlendi
  • ERÜ Hastanelerinde, “Serebral Palsi Farkındalık Günü” Etkinliği Düzenlendi

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastanelerinde, “6 Ekim Dünya Serebral Palsi Farkındalık Günü” dolayısıyla bir etkinlik düzenlendi.

Gevher Nesibe Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Polikliniğinde gerçekleştirilen etkinliğe, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (FTR) AD. Başkanı Dr. Öğretim Üyesi İsa Cüce, bölüm hekimleri ve fizyoterapistler katıldı. Belirtileri, genellikle bebeklik veya çocukluk çağında ortaya çıkan serebral palsi hastalığına dikkat çekmek amacıyla bölüm çalışanları, yakalarına yeşil renkli kurdele taktı.

Dr. Öğretim Üyesi İsa Cüce yapmış olduğu açıklamada, “Tüm dünyada her yıl 6 Ekim’de serebral palsili çocuklara dikkat çekmek amacıyla çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Serebral Palsi, beyinde oluşan ve ilerleyici olmayan bir hasara bağlı olarak gelişmekte, hareket ve postür gelişiminin kalıcı bozukluğu olarak ortaya çıkmaktadır. Dünya genelinde 17 milyon serebral palsili hasta olduğu tahmin edilmekte olup, ülkemizde ise her yıl 6 binden fazla bebeğe bu tanı konmaktadır. Bu hastalığın etkileri, hasarın derecesine ve bulunduğu yere göre değişmektedir. Hareket bozuklukları ve kaslarda spastisite ile kendini göstermektedir. Hastalığın başlıca nedenleri arasında oksijen yetersizliği, enfeksiyonlar ve beyin malformasyonu nedeniyle oluşabilecek beyin hasarlarıdır. Belirtiler, fark edilmeyecek kadar hafif olabileceği gibi, bir veya daha fazla uzuvda önemli hareket bozuklukları ve hareket edemeyecek kadar sert hale gelen eklemlere kadar uzanır. Ayrıca serebral palsili hastalarda; görme ve işitme zorluğu, zihinsel engel, nöbetler, anormal dokunma veya ağrı algıları, ağız hastalıkları, ruh sağlığı koşulları ve idrarını tutamama gibi durumlar da olabilmektedir. Bu nedenle çocukların fizik tedavi dâhil diğer tedavi seçeneklerinden fayda görmeleri için erken tanı çok önemlidir” ifadelerini kullandı. 

 

Ek Ödeme Beyan Eğitim Faaliyetleri
Beyan İşlemleri
Bilimsel Faaliyetler
Beyan İşlemleri
Yemek Listesi
© 2020 Tıp Fakültesi Hastaneleri Bilgi İşlem Merkezi Web Grubu