Göz Hastalıkları

Göz hastalıkları ile ilgili tüm tanı ve tedavi yaklaşımları öğretim üyeleri ve görevlileri başta olmak üzere uzman personel tarafından, modern teknolojik cihaz ve sistemler kullanılarak uygulanmaktadır. Kliniğimiz Gevher Nesibe Hastanesi 4. katta bulunmakta, poliklinik hizmetlerimiz ise 1. kat B koridorunda yer almaktadır.
Poliklinik birimlerimiz rutin muayene poliklinİği, retina, şaşılık, glokom, kornea, kontakt lens, refraktif cerrahi, Behçet-üvea, oküloplastik cerrahi, nörooftalmoloji ve elektrofizyoloji polikliniklerinden oluşmaktadır. Retina biriminde FFA (fundus fluorescein anjiografisi) + indosiyanin yeşili anjiografisi,  argon lazer, YAG lazer ve OCT uygulamaları, diabetik retinopati ve yaşa bağlı maküla  dejenerasyonu ile ilgili tanı ve tadavi yöntemleri uygulanmaktadır. 
Glokom biriminde, bilgisayarlı görme alanı, HRT (Heidelberg retinal tomografi), SLT, OCT, gonioskopi ve  diğer glokomla ilgili tüm tanı ve tedavi yöntemleri yapılmaktadır. 
Şaşılık biriminde tüm şaşılık muayene testleri, Lee screen tetkiki ve ambliyopi (görme tembelliği) takibi yapılmaktadır.
Refraktif cerrahi biriminde excimer lazer uygulamaları (Lasik, Lasek, Wovefront), kornea topografisi pakimetri, keratometri tetkikleri ve cross-linking tedavisi yapılmaktadır
Elektrofizyoloji biriminde ERG (elektroretinografi), PERG (patern elektroretinografi), VER (görsel uyarılmış potansiyeller), EOG (elektrookulografi), tetkikleri yapılmaktadır.
Günlük yeni müracaat poliklinik hasta kapasitemiz 200 olup birim muayeneleriyle bu kapasite günde 400-450’ yi bulmaktadır.  
Klinik yatak sayımız 26 adettir.
 
BÖLÜMÜMÜZDE YAPILAN TANI TETKİK VE TEDAVİ İŞLEMLERİ

Rutin muayene polikliniği: Rutin göz muayenesi

Retina birimi: FFA, ISYA, Argon lazer, Diabetik retinopati tanı ve tedavisi, fotodinamik tedavi (yaşa bağlı maküla dejenerasyonu tedavisi) tüm vitreretinal cerrahi uygulamaları, retina dekolmanı cerrahisi, (haftanın her günü), intravitreal enjeksiyon uygulamaları (haftanın her günü), YAG lazer uygulamaları (haftanın her günü)   

Kornea? birimi: Tüm excimer laser uygulamaları (Lasik, Lasek, Wavefront), kornea topografisi, pakimetri,keratometri, oküler yüzey cerrahileri, kuru göz tedavisi (Pazartesi, Salı, Çarşamba), Cross-linking uygulamaları (Perşembe)

Glokom birimi: göz içi basınç ölçümü, glokom muayene testleri, görme alanı, pakimetri, HRT  (Heidelberg Retinal Tomografi), OCT,  glokom ameliyatları, (trabekülektomi, derin sklerektomi, seton implantlar, Ahmed ve molteno valvi uygulamaları), argon lazer trabeküloplasti (ALT), SLT,  lazer iridotomi, transskleral siklofotokoagülasyon, minimal invaziv glokom cerrahileri ( MIGS), goniyoplasti,
schlemm kanalı cerrahileri (Cuma hariç hergün)

Şaşılık ve ambliyopi birimi: Tüm şaşılık muayeneleri ve ameliyatları, görme tembelliği tanı ve tedavisi, Lee screen testi, (Çarşamba, Perşembe günleri)
Kontakt lens birimi: Yumuşak, sert ve torik (astigmatik) kontakt lensler ve keratokonus lensi uygulamaları (pazartesi günleri)

Refraktif cerrahi birimi: Tüm excimer lazer uygulamaları ( LASİK, LASEK, Wavefront) Sirrus kornea topografi, Fakik İOL, diğer tüm refraktif cerrahi uygulamalar.

Kontakt lens birimi: Yumuşak, yarı sert, torik, keratokonus lensleri ve teavileri (pazartesi)

Behçet ve üvea birimi: Behçet ve üvea hastalarının tanı ve tedavisi (Perşembe)

Oküloplasti  birimi: Göz yaşı sistemi ile ilgili testler (lavaj, dakriosistografi, dakriosintigrafi),  ameliyatlar (probing, dakriosistorinotomi, tüp implantasyonu) pitoz cerrahisi, kapak hastalıkları ile ilgili cerrahi yöntemler

Elektrofizyoloji birimi: ERG, PERG, VER, EOG

Göz Ameliyathanesi: Hafta içi hergün 2 odada her çeşit göz ameliyatı uygulanmaktadır. 

 

Randevu Almak İçin;

Polikiliniğimize bizzat başvurarak yada internet üzerinden https://hbysweb.erciyes.edu.tr/mergenTechSbsHastaPortaliIstemci/ web adresimizden randevu alabilirsiniz.


Bölümümüze ulaşmak için
Poliklinik Sekreterliği:
    (0 352) 207 66 66 – 20402-20406 
Klinik Desk:                     (0 352) 207 66 66 – 20400-20401
Klinik Sekreterliği:           (0 352) 207 66 66 - 20404 
Göz Ameliyathane Sekreterliği:     (0 352) 207 66 66 - 20269 

 

 

Ek Ödeme Beyan Eğitim Faaliyetleri
Beyan İşlemleri
Bilimsel Faaliyetler
Beyan İşlemleri
Yemek Listesi
© 2018 Tıp Fakültesi Hastaneleri Bilgi İşlem Merkezi Web Grubu