ERCİYES ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANELERİ
ACİL TIP

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp, “Dr Sait Molu Acil Servisinde” 7 gün 24 saat süreyle kesintisiz olarak 1994 yılından beri hizmet vermektedir.
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp, hayati tehlikesi bulunan ve durumu ağır olan hastaların acil müdahaleleri acil tıp konusunda uzman ve deneyimli bir ekip tarafından gerçekleştirilmektedir.
Gevher Nesibe Hastanesi bünyesinde yer alan Dr. Sait Molu Acil Servisi aynı anda 50 hasta alabilmektedir.

 

Dr. Sait Molu Acil Servisi şu bölümlerden oluşmaktadır.


*Acil servise getirilen hastaların ilk müdahalelerinin yapıldığı, resusitasyon işlemlerinin de gerçekleştirildiği “acil müdahale ünitesi.”


*Ayaktan başvuran hastaların muayenelerinin gerçekleştirildiği 5 yataklı “ acil muayene ünitesi”.


*8 hastanın merkezi monitör sistemi ile aynı anda 24 saat süreyle gözleminin yapılabildiği “acil monitörlü gözlem ünitesi”


*Psikiyatrik hastalar için bir adet görüşme odası


*Acil biyokimya laboratuvarı, acil tıbbi görüntüleme(röntgen, ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi)


Dr. Sait Molu Acil Servisinin hizmet verdiği başlıca tıbbi durumlar şunlardır; Kalp krizi, felçler, enfeksiyonlar, diyabet, beyin kanaması, şeker koması, sindirim sistemi sorunları, travmalar, kazalar, nefes borusu sorunları, doğum, jinekolojik hastalıklar, elektrik çarpması, böcek sokması, boğulma, kitle zehirlenmeleri ve afet durumları vs.  
Acil servise başvuran hastaların sorunlarının çözülmesinin yanı sıra taşıdıkları riskler göz önünde bulundurularak sorunlarıyla ilişkili birimlere yönlendirilmesi de sağlanmaktadır.

 

BÖLÜMÜMÜZDE YAPILAN TANI TETKİK VE TEDAVİ İŞLEMLERİ

Acil servis laboratuvarı bünyesinde tam kan sayımı, acil biyokimya incelemeleri, kan gazı incelemesi , troponin I düzeyi, D-dimer düzeyi, periferik yayma, gram boyama, kültür tetkikleri yapılabilmektedir.

Acil servis tıbbi görüntüleme bünyesinde Röntgen, Ultrasonografi, Dopler ultrasonografi, Bilgisayarlı Tomografi gibi görüntüleme yöntemleri 24 saat süreyle yapılabilmektedir.

Kırık, çıkık, delici-kesici alet yaralanmaları, ateşli silah yaralanmaları, elektrik çarpması gibi kaza ve travmaların tümünün ilk tanı ve küçük cerrahi girişimleri de içeren tedavileri gerçekleştirilmektedir.

Kalp krizi, beyin kanaması, felç, diyabet koması, her türlü zehirlenme, mide bağırsak sistemi hastalıkları, boğulma gibi hayatı tehdit eden akut hastalıkların yanı sıra, kronik hastalıkların acil tedavi gerektiren durumlarının da tedavisi gerçekleştirilmektedir.


DOKTORLARIMIZ

Prof.  Dr.  Ö. Levent AVŞAROĞULLARI (Başkan)

lavsar@erciyes.edu.tr
Prof.  Dr.  Polat DURUKAN
durukan@erciyes.edu.tr
Prof.  Dr.  Nurullah GÜNAY ngunay@erciyes.edu.tr

Dr. Sait Molu Acil Servisi 7 gün 24 saat süreyle kesintisiz hasta kabul etmektedir.
Bölümümüze ulaşmak için:
Tel: 0352 207 66 66 / 22300 - 22301
Hastalarla ilgili bilgi alma:22303
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp          
euacil@erciyes.edu.tr