ERCİYES ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANELERİ

 

ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ

 

Ortopedi ve Travmatoloji tüm tanı ve tedavi yaklaşımları Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü öğretim üye ve görevlileri başta olmak üzere uzman personel tarafından , modern teknolojik cihaz ve sistemler kullanılarak uygulanmaktadır. Bölümümüz Gevher Nesibe Hastanesi’nde yer almakta , poliklinik hizmetlerimiz zemin kat B koridoru içerisinde , kliniğimiz ve rehabilitasyon ünitemiz  Gevher Nesibe Hastanesinin 3. Katında , ameliyathanemiz Gevher Nesibe Hastanesi’nin 1. Katında bulunmaktadır.     

 

Bölümümüzün ilgilendiği sorunlar ; Ağrılı kas iskelet sistemi hastalıkları, El- üst ekstremite cerrahisi, Omurga cerrahisi, Tümör cerrahisi, Spor yaralanmaları cerrahisi (artroskopik cerrahi ) , Pediatrik ortopedik cerrahi , Artroplasti (eklem hastalıklarının yapay eklemle tedavisi ), Travma cerrahisi ( her türlü kırık ve çıkıklar), Osteoporoz tedavisi , Periferik sinir cerrahisi, Diabetik ayak, Protez-ortez uygulamalarıdır. Ortopedi ve Travmatoloji bölümümüz bünyesinde yer alan ameliyathanede kullanılan cihaz ve sistemler ileri teknoloji ürünü olup her türlü açık veya kapalı ameliyatlar bu cihazlar sayesinde kolaylıkla yapılabilmektedir.  

 

Günlük Poliklinik muayene kapasitesi: 60

Klinik yatak kapasitesi : 75

 

Bölümümüzde Yapılan Tanı Tetkik ve Tedavi İşlemleri

Tanısal amaçlı özel ekstremite muayenesi, bel muayenesi , yürüme muayenesi , omurgaya ait deformitelerin  muayenesi  , diz muayenesi  ve omuz muayenesi yapılmaktadır. Ayrıca C kolu    (Skopi) ile kırık ve deformitelerin görüntülenmesi yapılarak tanı konabilmektedir. Tetkik olarak ameliyathane şartlarında radyoopak madde kullanılarak artrografi ve fistülografi yapılmaktadır. Tedavi işlemleri olarak Ortopedi ve Travmatoloji kapsamı alanındaki bütün hastalıkların cerrahi tedavisi yanında traksiyon , atel, alçı ve intraartüküler ilaç uygulamaları yapılmaktadır. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ünitemizde bütün eklem rahatsızlıklarının rehabilitasyon işlemi gerçekleştirilmektedir. Ayrıca bölümümüzdeki Ortez-Protez ünitesinde her türlü korse, kısa bacak yürüme cihazı, uzun bacak yürüme cihazı, belden kemerli uzun bacak yürüme cihazı , abdüksiyon cihazları, ters ve düz ayak botları , tabanlık,  ark takviyeli botlar ,chest breys (eklemli uzun bacak alçısı ), değişik ortez ve protezler rehabilitasyon ve  tedavi amaçlı yapılmaktadır.         


DOKTORLARIMIZ

Prof. Dr. Mahmut ARGÜN (Başkan) argunm@erciyes.edu.tr
Prof. Dr. Cemil Yıldırım TÜRK cyildirimturk@superonline.com
Prof. Dr. Mahmut MUTLU mmutlu@erciyes.edu.tr
Prof. Dr. Mehmet HALICI halicim@erciyes.edu.tr
Prof. Dr. Fuat DUYGULU duygulu@erciyes.edu.tr
Doç. Dr. Mithat ÖNER moner@erciyes.edu.tr
Doç. Dr. Ahmet GÜNEY agüney@erciyes.edu.tr
Yrd. Doç. Dr. İbrahim H. KAFADAR ihkafadar@erciyes.edu.tr
Öğr. Gör. Dr. İbrahim KARAMAN ikaraman@erciyes.edu.tr

 

Randevu Almak İçin:
 

Poliklinik muayenesi için randevular poliklinik sekreterliğinden ( 0352 207 66 66 - 20302 - 20303 ) 

Muayeneler  sabah ve öğleden sonra yapılabilmektedir.