ERCİYES ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANELERİ


GÖZ HASTALIKLARI

 

Göz hastalıkları ile ilgili tüm tanı ve tedavi yaklaşımları öğretim üyeleri ve görevlileri başta olmak üzere uzman personel tarafından, modern teknolojik cihaz ve sistemler kullanılarak uygulanmaktadır. Kliniğimiz Gevher Nesibe Hastanesi 4. katta bulunmakta, poliklinik hizmetlerimiz ise 1. kat B koridorunda yer almaktadır.

Poliklinik birimlerimiz rutin muayene poliklinği , retina, şaşılık, glokom, ambliyopi (görme tembelliği), refraktif cerrahi, kontakt lens, Behçet-üvea, oküloplastik cerrahi ve elektrofizyoloji polikliniklerinden oluşmaktadır. Retina biriminde FFA (fundus fluorescein anjiografisi) + indosiyanin yeşili anjiografisi,  argon lazer uygulamaları, diabetik retinopati ve yaşa bağlı maküla  dejenerasyonu ile ilgili tanı ve tadavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Glokom biriminde , görme alanı, HRT (Heidelberg retinal tomografi) ve glokomla ilgili tüm tanı ve tedavi yöntemleri yapılmaktadır.

Şaşılık biriminde tüm şaşılık muayene testleri uygulanmaktadır.

Refrektif cerrahi biriminde excimer lazer uygulamaları (Lasik, Lasek, Wovefront), kornea topografisi pakimetri, keratometri tetkikleri yapılmaktadır

Elektrofizyoloji biriminde ERG (elektroretinografi), PERG (patern elektroretinografi), VER (görsel uyarılmış potansiyeller), EOG (elektrookulografi), tetkikleri yapılmaktadır.

Günlük poliklinik hasta kapasitemiz 100,

 Klinik yatak sayımız 27 adettir.

 

BÖLÜMÜMÜZDE YAPILAN TANI TETKİK VE TEDAVİ İŞLEMLERİ

Rutin muayene polikliniği: Rutin göz muayenesi
 

Retina birimi: FFA, ISYA, Argon lazer, Diabetik retinopati tanı ve tedavisi, fotodinamik tedavi (yaşa bağlı maküla dejenerasyonu tedavisi) tüm vitreretinal cerrahi uygulamaları, retina dekolmanı cerrahisi, (haftanın her günü)


Refraktif cerrahi birimi: Tüm excimer laser uygulamaları (Lasik, Lasek, Wavefront), kornea topografisi, pakimetri,keratometri, (Salı, Çarşamba, Cuma)

Glokom birimi: göz içi basınç ölçümü,glokom muayene testleri, görme alanı, pakimetri, HRT  (Heidelberg Retinal Tomografi), glokom ameliyatları, (trabekülektomi, derin sklerektomi,   seton implantlar, Ahmed ve molteno valvi uygulamaları), argon lazer trabeküloplasti (ALT) lazer iridotomi, (Cuma hariç hergün)


Şaşılık ve ambliyopi birimi: Tüm şaşılık muayeneleri ve ameliyatları, görme tembelliği tanı ve tedavisi, Lee screen testi, (Çarşamba, Perşembe günleri)

Kontakt lens birimi: Yumuşak, sert ve torik (astigmatik) kontakt lensler ve keratokonus lensi uygulamaları (pazartesi günleri)


Behçet ve üvea polikliniği: Behçet ve üvea hastalarının tanı ve tedavisi (Cuma)


Oküloplasti  polikliniği: göz yaşı sistemi ile ilgili testler (lavaj, dakriosistografi, dakriosintigrafi),  ameliyatlar (probing, dakriosistorinotomi, tüp implantasyonu) pitoz cerrahisi, kapak hastalıkları ile ilgili cerrahi yöntemler

Elektrofizyoloji polikliniği : ERG, PERG, VER, EOG

 

DOKTORLARIMIZ

Prof. Dr. Galip Ertuğrul MİRZA (Başkan) gemirza@mynet.com , gemirza@yahoo.com
Prof. Dr. Cem EVEREKLİOĞLU evereklioğlu@erciyes.edu.tr
Prof. Dr. Hakkı DOĞAN doganh@erciyes.edu.tr
Prof. Dr. Kuddusi ERKILIÇ kuderk@erciyes.edu.tr
Prof. Dr. M. Sarper KARAKÜÇÜK sarper@erciyes.edu.tr
Prof. Dr. Ayşe ÖNER aoner@erciyes.edu.tr
Doç. Dr. Mustafa Koray GÜMÜŞ kgumus@erciyes.edu.tr
Yrd. Doç. Dr. Hatice ARDA harda@erciyes.edu.tr
Yrd. Doç. Dr. Çağatay KARACA cagataykaraca@erciyes.edu.tr

Bölümümüze ulaşmak için
Poliklinik Sekreterliği (0 352) 207 66 66 - 20402
Klinik Sekreterliği (0 352) 207 66 66 - 20404
Göz Ameliyathane Sekreterliği (0 352) 207 66 66 - 20269