×

ERÜ Hastanelerinde, “16 Kasım Dünya KOAH Günü” Etkinliği Düzenlendi


ERÜ Hastanelerinde, “16 Kasım Dünya KOAH Günü” Etkinliği Düzenlendi

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Hastanelerinde, 16 Kasım Dünya KOAH günü etkinliği düzenlendi.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Hastaneleri Başhekimliğinin katkılarıyla, Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı ile Türk Toraks Derneğinin işbirliğiyle gerçekleştirilen etkinlik kapsamında, Gevher Nesibe Hastanesi girişinde stant kuruldu ve burada hasta ve hasta yakınları ile personele ücretsiz solunum fonksiyon testi yapıldı.

16 Kasım Dünya KOAH Günü etkinliği hakkında bilgiler veren ERÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İnci Gülmez, iyi havalandırılmayan ve katı yakıt yakılan yerlerde yaşayanlarla, tütün ve tütün ürünlerine maruz kalan kişilerde KOAH görülme sıklığının fazla olduğunu söyledi.

Prof. Dr. İnci Gülmez, KOAH’ la ile ilgili yaptığı açıklamada; “Özellikle iyi havalandırılmayan bölgelerde, iyi havalandırılmayan yerlerde, katı yakıt yakılan yerlerde yaşayanlarda, tütün ve tütün ürünlerine maruz kalan kişilerde, tozlu, dumanlı ortamda çalışanlarda, tekstil işçilerinde, kağıt fabrikası çalışanlarında ve çocukluk çağında bir enfeksiyon geçiren kişilerde Kronik Obsrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) daha fazla görülmektedir. KOAH ilerleyici bir hastalık olmasına karşın önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. KOAH tanısı konulan kişilerin tedavisinde en önemli şeyler sigarayı bırakmak, tütün ve tütün ürünleri ile savaşmaktır. Dolayısıyla zararlı toz ve gaz içeren ortamlardan, hava kirliliğinden, egzoz gazlarından uzak durmaları, sağlıklı beslenmeleri ve günlük egzersiz yapmaları gereklidir.” diye konuştu.

Prof. Dr. Gülmez, KOAH hastalığının ekonomik anlamda maddi kayıplara da neden olduğuna değinerek, “KOAH geliştiği zaman tedavisinde harcanacak mali kaynak, küresel ekonomik yüke neden olmaktadır. Böylece KOAH önlenebilir ise maddi kayıplardan da korunmuş olunacaktır.” ifadelerini kullandı.

Kategori