×

ERÜ Hastanelerinde Çocuk Hastalar İçin Diyabet Günü Etkinliği Düzenlendi


ERÜ Hastanelerinde Çocuk Hastalar İçin Diyabet Günü Etkinliği Düzenlendi

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Pediatri Endokrinoloji Bilim Dalı tarafından "14 Kasım Dünya Diyabet Günü" kapsamında etkinlik düzenlendi.

Erciyes Üniversitesi Sabancı Kültür Sitesinde düzenlenen Dünya Diyabet Günü etkinliğinde konuşan Hastaneler Başhekimi Prof. Dr. Fatih Horozoğlu; Diyabetin önlenebilir bir halk sağlığı sorunu olduğuna değinerek; "Ülkemizde Sağlık Bakanlığı öncülüğünde ve üniversite hastanelerinde her yıl diyabet ve diyabetin önlenmesine yönelik bilgilendirici kampanyalar yürütülmektedir. Dünyada yaklaşık 400 milyona yakın kişi diyabet sebebiyle tedavi görmekte, 2035 yılına kadar bu rakamın 600 milyona ulaşması öngörülmekte. Ülkemizde de 9-10 milyona yakın diyabet hastası bulunmakta. Bunlardan 30 binini çocuklarımız oluşturmakta. Tip 2 diyabet, yüzde 80'i önlenebilir. Sağlıklı yaşam koşullarına riayet edildiği takdirde önlenebilir bir halk sağlığı sorunudur. Dünya Diyabet Günü'nde hedefimiz; diyabet farkındalığını oluşturarak diyabete bağlı ölüm oranlarını, hastalık oranlarını azaltmak ve diyabet tanısı alan hastalarımızın sayısını minimuma indirmektir" diye konuştu.

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Altun’da programı düzenleyenlere teşekkür ederek, "Anne, baba olarak tabi ki çocuklarımızın beslenmesinde elimizden gelen bütün gayreti göstermeye çalışıyoruz. Ancak günümüzde üretilen birçok tüketim ürünlerinin çok ciddi olarak denetimlerden geçtiğini ama denetimden geçmekle birlikte bazı ürünlerin hakikaten çok dikkatli tüketilmesi gerektiğinin farkında olmak zorundayız. Diyabet, günümüzde artık çok küçük yaşlarda bile ortaya çıktığını görmekteyiz" ifadelerini kullandı.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Pediatri Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nihal Hatipoğlu’da, “Diyabetli çocuklar ve ailelerinin, Dünya Diyabet Gününde bir araya gelerek bilgi paylaşımında bulunmaları, sosyal aktivite ve dayanışma içerisinde düzenlenen bu etkinlikte yer almalarından dolayı çok mutlu olduğumuzu belirtir, etkinliğe katılan herkese teşekkür ederim” dedi.

Programa katılan tüm çocuklara çeşitli hediyelerin verilmesi sonrasında, Kore Dans Grubunun gösterisi, illüzyon ve slayt gösterileri, resim sergisi ile devam etti. Ayrıca çocuklara sürpriz olarak hazırlanan diyabetik pastanın kesilmesi ile program son buldu.


Kategori