×

ERÜ Hastanelerinde “Meme Kanserinde Farkındalık Standı” Açıldı


ERÜ Hastanelerinde “Meme Kanserinde Farkındalık Standı” Açıldı

1-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı nedeniyle Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanesinde “Meme Kanserinde Farkındalık Standı” açıldı.

Gevher Nesibe Hastanesi Poliklinikler Girişinde açılan farkındalık standına, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Kayseri Meme Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Sözüer, Başhemşire Aysel Uğur, Genel Cerrahi AD. Öğretim Üyeleri, Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü Kanser Dairesi görevlileri ile tıp fakültesi öğrencileri katıldı.

Prof. Dr. Erdoğan Sözüer, ‘Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı’ nedeniyle yaptığı açıklamada, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri ve Sağlık Müdürlüğü Kanser Dairesinin de katkılarıyla her yıl farkındalık oluşturmak için bu tür etkinlikleri düzenlediklerini belirtti.

Prof. Dr. Erdoğan Sözüer, meme kanserinin kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden birisi olduğunu belirterek, “Meme kanseri erken tanı konulduğu zaman tedavisi neredeyse yüzde 100'e yakın sağlanabilen bir hastalık. Onun için kadınlarımızı kendi kendine meme muayenesinin ne kadar önemli olduğu konusunda bilgilendirmeye çalışıyoruz. Memeyle ilgili en ufak bir problem olduğu zaman hemen bir genel cerrahi uzmanı veya bir kanser cerrahisi uzmanına şikâyetlerini iletmelidirler.” diye konuştu.

Meme kanserinde farkındalık standında görevli sağlık çalışanları, hasta ve hasta yakınlarına broşür dağıtarak, meme kanseri ve muayenesi konusunda bilgi verdiler. Ayrıca stant görevlileri, meme kanseri konusundaki dikkati çekmek için hasta ve yakınlarına pembe kurdele taktılar.Kategori