×

Nöroloji AD. Dr. Öğretim Üyesi Recep Baydemir, “10 Mayıs Dünya İnme Önleme Günü” Dolayısıyla Açıklamada Bulundu


Nöroloji AD. Dr. Öğretim Üyesi Recep Baydemir, “10 Mayıs Dünya İnme Önleme Günü” Dolayısıyla Açıklamada Bulundu

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji AD. Dr. Öğretim Üyesi Recep Baydemir “10 Mayıs Dünya İnme Önleme Günü” dolayasıyla açıklamada bulundu.

Dr. Öğretim Üyesi Recep Baydemir, “İnmeyi önlemek için yapılması gerekenler konusunda farkındalık yaratmak ve inmeye dikkat çekmek amacıyla 10 Mayıs Dünya İnme Önleme Günü kutlanmaktayız. İnme, halen dünyada ölüm nedenleri arasında 3. sırada, sakat bırakan hastalıklar arasında ise ilk sırada yer almaktadır. Dünyada her yıl yaklaşık 17 milyon kişi inme geçirmekte ve bunların 6 milyonu da hayatını kaybetmektedir. Her 2 saniyede 1 kişi inme geçirirken; 6 saniyede 1 kişi de inmeden hayatını kaybetmektedir.” ifadelerini kullandı.

İnme, Belirtilerine Dikkat Etmek Gerekir!

Dr. Öğretim Üyesi Baydemir, “İnmede; kol ve bacaklarda ani başlayan tek taraflı güçsüzlük ve/veya uyuşma, konuşma güçlüğü ve bozukluğu, yüzde asimetri, çift görme, dengesizlik ve bilinç seviyesindeki değişiklikler belirtiler arasında yer almaktadır. İnme riskinin azaltılmasında; tansiyon kontrolü, sigara kullanımının önlenmesi, sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite ve egzersiz ile kullanılan ilaçların doktor tavsiyesi ile alınması birincil yöntemlerdendir. İnme beyin damar hastalıklarında ani olarak ortaya çıkan ve çok hızlı tedavi gerektiren bir durum olması sebebiyle derhal sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.” diye konuştu.

İnme Tedavisine Ne Kadar Erken Başlanırsa, İyileşme Şansı O Kadar Yüksek Olur

Dr. Öğretim Üyesi Recep Baydemir, “İnme Tedavisine Ne Kadar Erken Başlanırsa, İyileşme Şansı O Kadar Yüksek Olur. Son 20 yılda geliştirilen yeni tedavi yöntemleri ile artık inme tedavi edilebilir bir hastalık haline gelmiştir. İlk 4.5 saat içinde damar yoluyla verilen pıhtı eritici tedavi (Doku plazminojen aktivatörü-tPA) ve ilk 6 saatlik zaman diliminde (bazı durumlarda 24 saate kadar uzayabilir) uygulanan mekanik olarak pıhtı çıkarma işlemi (endovasküler trombektomi) ile hastalığa bağlı ölüm ve sakat kalma oranları anlamlı şekilde azaltma eğilimindedir. Tıkanan damar bölgesinde her bir dakikada yaklaşık 2 milyon sinir hücresi fonksiyonunu yitirmektedir. Bu nedenle amaç; inme vakalarının erken tanınması (Zaman=Beyin) ile uygun ileri tedavi merkezlerine yönlendirerek en kısa zamanda tıkanan damar bölgesindeki dolaşımın tekrar sağlanmasıdır.” dedi.Kategori
Diğer Haberler