×

Başhekimimiz Doç. Dr. Fatih HOROZOĞLU ’nun “Engelliler Haftası” Mesajı


  • 10 Mayıs 2022 Salı - 11 Mayıs 2022 Çarşamba

Birleşmiş Milletler üyesi olan tüm ülkelerde 10-16 Mayıs tarihleri arası “Engelliler Haftası” ve 10 Mayıs tarihi ise “Engeliler Günü” olarak kabul edilmiştir. Engelli vatandaşlarımızın toplumsal hayata katılımlarının sağlanması, hayat standartlarının yükseltilmesi amacıyla çağdaş toplum anlayışı çerçevesinden engelli bireylerimize pozitif ayrımcılık hakkı tanınmıştır.

Engelli bireylerin ekonomik bağımsızlıklarını kazanmaları ve insani tüm haklardan eşit oranda yararlanabilmelerini için gerekli imkânları sağlamak, ihtiyaç duydukları hizmeti en hızlı şekilde sunmak, en önemli vazifelerimizden biridir. Engellilere sahip çıkmak, onların sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak ve yaşamlarını kolaylaştırıcı önlemler almak hepimizin ortak sorumluluğudur. Engellilik, sadece engellilerin ve ailelerinin içinde bulunduğu bir sağlık sorunu değildir. Eğitimden sağlığa, iş ve mesleki rehabilitasyondan, kültür ve sanata, spor ve kent standartlarının iyileştirilmesine, ulaşımdan psikolojik ve sosyal desteğe ihtiyacı olan engelli vatandaşlarımızın sorunlarının çözümlerinde her zaman hastanelerimiz olarak katkı sağlamaya hazırız. Engellik, doğuştan itibaren olabileceği gibi insan hayatının herhangi bir döneminde de olabileceğini düşünerek herkesin bir engelli adayı olabileceğini de unutmamalıyız.

Bu düşüncelerle, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nı ve 10 Mayıs Engelliler Günü’nü kutluyor, engelli bireylerimiz ile hastanelerimizde hizmet veren engelli personelimize sağlık, mutluluk ve afiyetler diliyorum.

Doç. Dr. Fatih HOROZOĞLU
Hastaneler Başhekimi    


Kategori
Diğer Haberler