×

ERÜ Hastanelerinden “5 Mayıs Dünya Astım Günü” Açıklaması


  • 5 Mayıs 2021 Çarşamba - 5 Mayıs 2021 Çarşamba

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. H. Kutay Taşdemir ile Başhekim Yardımcısı ve Göğüs Hastalıkları AD. Öğretim Üyesi Prof. Dr. İnsu Yılmaz “5 Mayıs Dünya Astım Günü” dolayısıyla açıklama yaptı.
Hastaneler Başhekimi Prof. Dr. H. Kutay Taşdemir, “Astım tedavi ile kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Bu yüzden korkulacak bir hastalık değil, kontrol altına alınabilecek bir hastalıktır. Kontrolün sağlanmasında astımı arttıran faktörler belirlenmeli ve bu faktörlerden korunmak için gerekli önlemler alınmalıdır. Covid-19 pandemisi nedeniyle astım hastalarımız daha dikkatli olmak zorundalar. Virüs solunum yolunu tutmakta. Astım da solunum yolu hastalığı olduğu için bu dönemi olabildiğince az etkilenerek geçirmelerinin en kolay yolu hekim tavsiyelerine uymak ve gerekli tedbirleri almaktır” diye konuştu.
Göğüs Hastalıkları AD. Öğretim Üyesi Prof. Dr. İnsu Yılmaz, “Bugün, 5 Mayıs Dünya Astım Günü. Bugünün ayrı bir özelliği daha var. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından Dünya El Hijyeni Günü olarak da belirlenmiştir. Bu konudaki farkındalıkları arttırmak için ülkemizde ve Dünya genelinde toplum ve sağlık çalışanlarına yönelik eğitim ve farkındalık toplantıları düzenlenmektedir. Bu iki önemli günün örtüşmesinin pandemi dönemine ayrı bir anlam kattığını düşünüyorum. Çünkü Pandemi döneminde astım alevlenmelerinde azalmalar yaşandı. Bunun da maske, sosyal mesafe ve el hijyeni ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. COVID-19 pandemisine yönelik alınan bu önlemler, astım alevlenmesine neden olabilen diğer solunum yolu enfeksiyonlarını da azaltmış gibi gözükmektedir.” dedi
Prof. Dr. İnsu Yılmaz, “Astım sık görülen kronik hastalıklardan birisidir. Tüm dünyada 339 milyon kişinin astımı olduğu tahmin edilmektedir. Her yıl dünya astım gününde bir tema belirlenmekte, bu yılda "Astımda Doğru Bilinen Yanlışlar" teması ile ilgili etkinlikler düzenlenmektedir. Bu tema, astımla ilgili sık duyulan söylenti ve yanlış bilgilere yönelik farkındalığı ortaya koymak için belirlenmiştir.” ifadelerini kullandı.

Kategori
Diğer Haberler