×

ERÜ Hastanelerinde, “5 Mayıs Dünya El Hijyeni Günü” Nedeniyle Etkinlik Düzenlendi


ERÜ Hastanelerinde, “5 Mayıs Dünya El Hijyeni Günü”  Nedeniyle Etkinlik Düzenlendi

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimi Doç. Dr. Fatih Horozoğlu, “5 Mayıs Dünya El Hijyeni Günü” nedeniyle açıklama yaptı.

Başhekim Doç. Dr. Fatih Horozoğlu, “Hastanemiz, 2019 yılında Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından düzenlenen Avrupa Bölgesi El Hijyeni Mükemmeliyeti Yarışmasında birinci olmuştu. Hastane personelimize el hijyeni konusunda gerekli özeni göstermeleri için eğitimler veriyor, farkındalığı artırmak için çeşitli afiş, poster ve videolarla bilgilendirmeler yapıyoruz. Ayrıca personelimizin el hijyenine olan uyumları ve hassasiyetleri izliyoruz. Bu gözlemler sonucunda gerekli hassasiyeti gösteren personelimizi her yıl ödüllendiriyoruz. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri olarak Türkiye’de bu ödülü ilk kazana hastane olmanın gururunu yaşıyor ve bunu sürdürebilmek adına gerekli tüm çalışmaları yapıyoruz” diye konuştu.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastaneleri Enfeksiyon Kontrol Kurulu tarafından “5 Mayıs El Hijyeni Günü” dolayısıyla hastanede yapılan el hijyeni gözlem faaliyetleri sonucunda, el hijyeni ve enfeksiyon kontrolü konusunda gösterdiği uyum ve hassasiyet nedeniyle Hemşire Songül Toprak ile Temizlik Görevlisi Tülay Özdemir “El Hijyeni Şampiyonu” seçildiler.

Hastaneler Başhekimliğinde gerçekleştirilen etkinliğe, Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. İnsu Yılmaz, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD. Öğretim Üyesi ve Hastane Enfeksiyon Kontrol Kurulu Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Gamze Kalın Ünüvar, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD. ve Enfeksiyon Kontrol Kurulu Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Benhur Şirvan Çetin, Hastaneler Başmüdürü Özcan Özyurt, Başhemşire Aysel Uğur, Başhemşire Yardımcıları ile Enfeksiyon Kontrol Kurulu hemşireleri katıldı.

Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. İnsu Yılmaz, "2019 yılında Avrupa bölgesinde ‘El Hijyeni Mükemmeliyeti Yarışması’nda birincilik ödülü aldık. Çok büyük bir gurur, çok büyük bir başarı, hastanemizde bu başarının sağlanmasında emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Bu çıtayı bu seviyede tutmamız lazım. Bu senede 5 Mayıs Dünya El Hijyeni Günü etkinlikleri nedeniyle bir yıl boyunca gözlemlediğimiz personelimizin el hijyeni konusunda gösterdikleri hassasiyet nedeniyle kendilerine plaket ve hediye takdim edeceğiz. Bu ödüle hak kazanan personelimizi tebrik ediyorum.” diye konuştu.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD. Öğretim Üyesi ve Hastane Enfeksiyon Kontrol Kurulu Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Gamze Kalın Ünüvar, “ El hijyeni başta hastane enfeksiyonları olmak üzere tüm enfeksiyonların önlenmesinde en önemli basamaklardan biri, Covid pandemisiyle birlikte bunun önemli olduğunu görmüş olduk. 2019 yılında ‘El Hijyeni Mükemmeliyet Ödülünü’ almamız nedeniyle, her yıl bu tür aktivitelere devam ediyoruz. Arkadaşlarımızın bu konuda göstermiş oldukları hassasiyet ve uyumları için kendilerine, hem kendi adıma hem de ekibim adına teşekkür ediyorum. Gözlem faaliyetleri sonucunda bu ödülü almaya hak eden personelimizi tebrik ediyorum.” dedi.

Hastaneler Başmüdürü Özcan Özyurt’ta, “5 Mayıs El Hijyeni Günü dolayısıyla tüm personelimizin gününü kutluyor, hassasiyet ve uyumlarından dolayı bu ödüle layık görülen personelimizi tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Başhemşire Aysel Uğur, “5 Mayıs El Hijyeni Gününde çeşitli programlar yaparak, el hijyenin öneminin artarak devam etmesini, diğer personelimizin örnek almasını istiyor ve destekliyoruz. Personelimizi tebrik ve teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. İnsu Yılmaz, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD. Öğretim Üyesi ve Hastane Enfeksiyon Kontrol Kurulu Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Gamze Kalın Ünüvar ile Başhemşire Aysel Uğur “El Hijyeni Şampiyonu” seçilen Hemşire Songül Toprak ile Temizlik Personeli Tülay Özdemir’e plaket ve çiçek takdiminde bulunduktan sonra çeşitli hediyeler verdiler.

Ayrıca, Hastane Enfeksiyon Kontrol Kurulu tarafından Dâhiliye Yoğunbakım, Gastroenteroloji ve Endokrinoloji kliniklerinde görev yapan sağlık personellerine el hijyeninin önemi hakkında bilgiler verilerek, el dezenfektanı dağıtıldı.

Kategori
Diğer Haberler